Powinniśmy mieć zaplecze... gospodarcze

Małgorzata  Wilczek-Wyszkowska
Małgorzata Wilczek-Wyszkowska

Nie rzuca się w oczy, ale ma duży wpływ na to, jak na co dzień będzie wyglądał nasz dom i czy będzie się nam w nim żyło komfortowo.

W momencie przystąpienia do planowania tak dużego przedsięwzięcia, jakim jest budowa własnego domu, niewielu inwestorów od razu zastanawia się nad pomieszczeniami gospodarczymi. Obawiają się straty cennej powierzchni użytkowej lub niepotrzebnego zwiększania kosztów i tak dużej inwestycji. Jednak zaplecze techniczno-gospodarcze ma bardzo duży wpływ na życie w domu.

Dobrze rozplanowana przestrzeń do przechowywania sprzętów i urządzeń ułatwiająca nam wszelkie czynności higieniczno-porządkowe pozwala na pełną satysfakcję podczas korzystania z pozostałych – reprezentacyjnych i prywatnych pomieszczeń.

Kuchnia otwarta na salon, z błyszczącym czystością blatem, na którym nie zalegają niepotrzebne sprzęty, oraz łazienka wolna od pralki i suszącego się prania, w której mieści się większa wanna – to brzmi zachęcająco. Zastanówmy się, jak to zrobić!

Przede wszystkim warto przemyśleć, czego potrzebujemy – przeanalizujmy swoje nawyki i zastanówmy się, co utrudniało nam funkcjonowanie w naszym dotychczasowym lokum. To powinien być punkt wyjścia do dalszych prac nad projektem wymarzonego domu lub dostosowaniem projektu gotowego do naszych potrzeb.

Spiżarnia

Jest to kolejne pomieszczenie, które ułatwi i umili nam korzystanie z naszego domu. Może to być zarówno oddzielne lokum, jak i głębsza, zabudowana wnęka w kuchni. Spiżarnię lokalizujemy tuż przy kuchni, najlepiej w miejscu, z którego łatwo będzie wypakowywać zakupy. Z tego względu często łączy się ją nie tylko z kuchnią, ale i przejściem z garażu czy wiatrołapu – w celu ułatwienia noszenia kupionych zapasów. Dzięki spiżarni kuchnia jest wolna od rzadziej używanych sprzętów AGD, wszelkich akcesoriów do pieczenia, dużych garnków itp. Możemy tam przechowywać zapasy produktów podstawowych, zgrzewki z wodą, domowe przetwory, a także warzywa i owoce. Jej powierzchnię (co najmniej 2 m2) należy dopasować do własnych potrzeb. To samo dotyczy wielkości regałów – ich gabaryty i głębokość uzależniamy od tego, co będzie w nich przechowywane. Warto jednak maksymalnie wykorzystać powierzchnię tego pomieszczenia i zaplanować regały pod sam sufit. Najlepiej zastosować drzwi otwierane na zewnątrz, drzwi przesuwne lub roletę. Spiżarnia może pełnić dodatkowo funkcję chłodni – wystarczy przewidzieć w niej miejsce na chłodziarkę.

Jest też odpowiednim miejscem do przechowywania wina, choć dla koneserów lepszym rozwiązaniem jest specjalna piwniczka przeznaczona do tego celu. Aby nie mnożyć kosztów, w domu niepodpiwniczonym można wykorzystać do tego celu przestrzeń pod schodami i dodatkowo obniżyć ją – zagłębić o kilka stopni w grunt. Tym sposobem bez podpiwniczenia zyskujemy optymalną „piwniczkę na wino”. Żeby utrzymać w niej niższą temperaturę, musimy zastosować odpowiednio szczelne drzwi. Oczywiście taką przestrzeń można wykorzystać po prostu jako dodatkową powierzchnię do przechowywania – zgodnie z zasadą: wszystko na miarę indywidualnych potrzeb.

Powinniśmy mieć zaplecze... gospodarcze

Piwniczka na wino to pomieszczenie coraz częściej projektowane w nowych domach. Projekt domu: Dorota Rybicka, Alina Kołaczkowska

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • Jak zaplanować w domu zaplecze gospodarcze.
  • Jakie pomieszczenia są obowiązkowe, a jakie warto mieć.
  • Jak zorganizować przestrzeń w spiżarni, pralnię czy garderobę.
  • Jak najlepiej wykorzystać na pomieszczenia gospodarcze małą klitkę, kilka wnęk usytuowanych obok siebie czy całkiem dużą przestrzeń.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2018 Tekst i projekty architekt Małgorzata Wilczek-Wyszkowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU