16 pytań o stan zerowy
Pierwszy etap budowy nie kończy się spektakularnie – dom zostaje doprowadzony zaledwie do poziomu podłogi parteru. Jednak od tego, jak przygotujemy posadowienie, zależy trwałość budynku. Nie dopuśćmy do żadnych błędów.
1. Kiedy mówimy, że został ukończony stan zerowy?
Mimo iż na logikę stanem zero powinniśmy nazywać stan przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych, mianem tym określa się pierwszy etap budowy domu. Po kilku wstępnych zabiegach porządkowych na działce, polegających na wyrównaniu terenu i usunięciu humusu, swoje czynności rozpoczyna geodeta – wytycza punkty lub linie pozwalające usytuować budynek dokładnie tam, gdzie to zaplanowano. Później są robione wykopy, rozprowadzane przyłącza instalacyjne i budowane szalunki ław fundamentowych.
Po zrobieniu na tych ostatnich hydroizolacji poziomej murarze przystępują do budowy ścian fundamentowych. Niekiedy również takie ściany powstają z betonu i wówczas także one wymagają szalunków. Ściany fundamentowe są później izolowane przeciwwilgociowo, aby nie wnikała w nie wilgoć z gruntu, oraz termicznie – żeby ciepło z budynku nie uciekało przez nie do gruntu. Na wierzchu ścian fundamentowych, między nimi a przyszłymi ścianami nośnymi parteru, trzeba umieścić drugą hydroizolację poziomą. Jest ona dodatkowym zabezpieczeniem przed podciąganiem kapilarnym wody, która w efekcie jakiejś awarii może się wedrzeć w strukturę ścian fundamentowych.
Gdy fundamenty zostaną wyprowadzone na odpowiednią wysokość ponad poziomem gruntu, ekipę budowlaną czeka przygotowanie podłóg na gruncie, czyli podłóg parteru.
Kiedy stan zerowy zostanie zakończony i robotnicy zasypią fundamenty, murarze mogą przystąpić do budowy ścian domu.
Oczywiście wariantów posadowienia budynków jest znacznie więcej. Zamiast tradycyjnych fundamentów może powstać żelbetowa płyta fundamentowa. Ona nie ma ław i ścian fundamentowych. Dom bywa też w całości lub częściowo podpiwniczony i wówczas na poziomie zerowym znajdzie się strop, który z jednej strony stanowi sufit piwnicy, a z drugiej – podłogę parteru. Czasem zamiast podłogi na gruncie projektant proponuje podłogę nad gruntem. Podobnie jak w przypadku wariantu z piwnicą jest to strop, jednak nie znajdują się pod nim żadne pomieszczenia. Niejednokrotnie ma on wówczas konstrukcję z drewnianych belek. W skrajnych przypadkach, gdy nośna warstwa gruntu leży bardzo głęboko, dom posadawia się na palach lub betonowych kręgach.
W artykule znajdziesz:
- Wyjaśnienie, czym jest stan zerowy.
- Informacje, z czego budować fundamenty i czym je izolować.
- Podpowiedź, kiedy zamiast tradycyjnych fundamentów lepiej zbudować płytę fundamentową.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych