Słup przy wejściu czy tarasie może być ozdobą domu. Taki detal wymaga jednak rozwiązania kilku niebłahych problemów technicznych. Jego kształt, wielkość i sposób podparcia muszą być bardzo dobrze wymyślone i starannie wykonane.
Słupy są zawsze ważnym, a w małych domach niejednokrotnie jedynym akcentem architektonicznym ożywiającym elewację. Zwykle podkreślają miejsca wyjątkowe: osie, wejścia, połączenia domu z ogrodem. Najczęściej wspierają zadaszone wejście lub podcień tarasu w narożniku. Mogą nadawać miejscom przy ścianach domu półprywatny charakter – wyznaczać strefę pośrednią, gdzie jest się już na zewnątrz, ale jeszcze nie w otwartej przestrzeni. Rytmicznie powtórzone sprawiają, że dom ma reprezentacyjny wygląd, i kojarzą się z klasyczną powagą.
Słup zawsze przyciąga uwagę, dlatego musi być starannie opracowany w formie, proporcjach i detalu. Jeśli ktoś wybiera projekt domu, w którym słup jest elementem kompozycji, powinien dokładnie sprawdzić, jak należy go wykonać, ile będzie kosztował i czy jego ostateczna forma będzie taka jak przedstawiona na wizualizacji.
W artykule znajdziesz:
- zdjęcia domów, w których ciekawym akcentem architektonicznym jest słup
- podpowiedzi, jaki słup będzie pasował do stylistyki domu – masywny czy lekki
- informacje o klasycznych kolumnach znanych z domów w styku dworkowym
- informacje o tym, jak powinien wyglądać sposób oparcia słupa na dole przy gruncie lub posadzce tarasu oraz u góry – pod belką, stropem albo dachem
- wyjaśnienie, jak i z czego zrobić słup (beton, stal, drewno, cegła), a także jak go ocieplić
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych