Inny operator, inny dostawca

Chcesz zmienić dostawcę – sprawdź, jak to zrobić

Janusz Strzyżewski
Janusz Strzyżewski

Jeśli mieszkasz w domu jedno- albo wielorodzinnym, od ponad pięciu lat masz prawo wyboru dostawcy energii elektrycznej. Czy wiesz, jak mądrze z niego skorzystać?

Ponad 90% odbiorców energii elektrycznej w Polsce jest zaopatrywanych przez pięciu największych operatorów systemu dystrybucyjnego, nazywanych potocznie zakładami energetycznymi.

Oprócz tych potentatów na rynku działa kilkanaście mniejszych podmiotów zaopatrujących w prąd drobne grupy odbiorców.

Odbiorcy są podzieleni na grupy przyłączeniowe w zależności od tego, z jakiej sieci są zasilane należące do nich urządzenia oraz jaką ilość energii pobierają. Mieszkańcy domów jednorodzinnych, określani w nomenklaturze zakładów energetycznych jako gospodarstwa domowe, zwykle czerpią energię elektryczną z sieci niskiego napięcia 230/400 V i są zaliczani do grupy G, w której zależnie od przyjętego systemu rozliczeń z dostawcą wyróżnia się podgrupy G11 i G12 oraz ich dodatkowe wersje. Do ich określania operatorzy stosują różne dodatkowe oznaczenia literowe (tabela 1. poniżej).

Jeśli potrzebne jest dostosowanie układu pomiarowo-rozliczeniowego (zwykle znajduje się w skrzynce w ogrodzeniu), jego koszty ponosi operator systemu dystrybucyjnego, bo to on jest jego właścicielem

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • podstawy prawne zmiany dostawcy energii elektrycznej
  • obszary działania największych operatorów energetycznych
  • przykładowe stawki opłat za prąd
  • procedurę zmiany dostawcy energii elektrycznej krok po kroku.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2014 Tekst Janusz Strzyżewski
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA