Włóknocementowe pokrycia dachowe są trwałe, lekkie, niepalne, a przede wszystkim ekologicznie czyste – nie zawierają szkodliwych domieszek i w pełni nadają się do recyklingu.
Potocznie nazywa się go ekologicznym eternitem. Ekologicznym dla odróżnienia od popularnego niegdyś poprzednika, który zawierał azbest. W nowoczesnym eternicie nie ma rakotwórczych mikrowłókien – zastąpiono je naturalnymi. Włóknocement powstaje wyłącznie z naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia i środowiska materiałów. Troska o środowisko idzie w parze z jakością i szeregiem zalet użytkowych włóknocementu. Płytkami włóknocementowymi można kryć całe połacie albo stosować je tylko na obróbki okapów, gzymsów lub kominów w dachach krytych innym materiałem. Ponieważ nadają się także do wykończenia elewacji, pozwalają pokryć jednolitą okładziną całą bryłę domu, co jest chętnie wykorzystywane w nowoczesnych projektach.
W artykule znajdziesz:
- opis cech, dla których warto zdecydować się na pokrycie z płytek włóknocementowych
- omówienie dostępnych typów płytek
- wskazówki dotyczące zasad montażu płytek na połaciach dachowych i na powierzchniach pionowych (szczytach dachów, kominach)
- informacje, jak dobrać wzór krycia do kąta nachylenia dachu - możliwości i ograniczenia
Dowiesz się także kiedy można układać płytki na sztywnym poszyciu, a kiedy nie jest to wskazane.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych