spis treści

Murator 6/2020

Ogrodzenia
budowa i remont

Ogrodzenia – rodzaje, zasady montażu, koszty

Nie ma u nas zwyczaju pozostawiania posesji bez najmniejszego choćby płotu. Aby pomóc w wyborze ogrodzenia, podsuniemy zatem kilka koncepcji, omówimy ich wady i zalety oraz podzielimy się wskazówkami wykonawczymi. Przedstawimy też szacunkowe koszty popularnych modeli ogrodzeń.
Kto buduje, kto kieruje?
budowa i remont

Kto buduje, kto kieruje budową - kurs na inwestora

Kto bezwzględnie musi się znać na budowaniu? O czym nie wolno rozmawiać z wykonawcą? Czy warto zapraszać rodzinę na budowę? I dlaczego inwestor nie może być… grzeczny?
Przeprowadzka na wieś
architektura i wnętrza

Przeprowadzka na wieś - prezentacja domu

Przedstawiamy dom z najpopularniejszej serii naszych projektów gotowych - Miarodajnych. Realizacja modelu C333b – wariant II jest skrupulatna i wierna rozwiązaniom projektowym. Najważniejszą zmianą jest indywidualna adaptacja poddasza, zresztą przewidziana przez architekta.
Zamieszkać na łące
architektura i wnętrza

Zamieszkać na łące - prezentacja nowoczesnego domu

Choć tak nowoczesny, jest jednak podobny do starych, sczerniałych od upływu czasu chat z sąsiedztwa. Takie właśnie było założenie projektu. Ale oprócz dobrego pomysłu potrzebny był jeszcze upór architekta/inwestora, by wybudować i wyposażyć dom dla czteroosobowej rodziny. Koszt – niespełna 500 tys. zł – w zestawieniu z efektem zadziwia.
Drugie wejście do domu
architektura i wnętrza

Drugie wejście do domu - przez bezpieczną śluzę

Bezpieczna śluza między światem zewnętrznym a domową przestrzenią – czy jest możliwa? Jaka powinna być? Projekty, które prezentujemy – choć powstały przed czasem pandemii – są podpowiedzią.
Stary dach do liftingu
budowa i remont

Wymiana dachówek i powiększanie okna dachowego

Aby na poddaszu mieszkało się komfortowo, niezbędna może się okazać modernizacja dachu. Wymiana pokrycia dachowego to także dobra okazja do zmiany położenia okien dachowych bądź wymiany ich na nowe o lepszych parametrach.
Murowanie ścian bez błędów
budowa i remont

Murowanie ścian bez błędów. Na co zwrócić uwagę?

Nawet jeśli nie planujemy wznoszenia ścian samemu, to wiedza o tym, jak należy to robić, przyda się nam podczas planowania zakupów, organizowania robót i kontrolowania ich przebiegu. Dzięki niej uda się uniknąć wielu błędów.
Owadom wstęp wzbroniony
budowa i remont

Moskitiery do różnych okien - owadom wstęp wzbroniony!

Bzyczenie komara przy uchu w środku nocy albo osa spacerująca po brzegu szklanki to nieprzyjemności, których na pewno chcielibyśmy uniknąć. Dlatego wiosną warto zainstalować w oknach i drzwiach tarasowych osłony wypełnione siatkową tkaniną, które odetną drogę do wnętrz natrętnym owadom.
Uwaga! Trucizna!
budowa i remont

Toksyczne substancje w remontowanym domu - jak się ich pozbyć?

Stare domy pełne są niespodzianek, czasem bardzo przykrych. O prawdziwym pechu mogą mówić mieszkańcy budynków, do wykańczania których użyto subitu lub ksylamitu. To broń chemiczna z opóźnionym zapłonem. Jak ją zneutralizować?
Nowa łazienka pod skośnym dachem
budowa i remont

Wykańczamy łazienkę na poddaszu. Poradnik budowlany krok po kroku

Podczas budowy i wykańczania domu nie wszyscy od razu zajmujemy się urządzeniem lokum na poddaszu. Często odkładamy to na później. Wtedy, w czasie adaptacji poddasza na cele mieszkalne, najtrudniejszym zagadnieniem będzie łazienka. Gdzie ją umieścić, jak podłączyć do mediów, czym zabudować i wykończyć?
Droga do domu
budowa i remont

Z czego zbudować wygodny podjazd do garażu?

Podjazd to ważna część posesji. Powinien być wygodny i trwały, ale też estetyczny, tak by pasował do wykończenia domu i urządzenia działki. Można go zrobić z różnych materiałów.
Modernizacja instalacji grzewczej
instalacje i wyposażenie

Modernizacja ogrzewania – w co warto zainwestować?

Remont instalacji grzewczej robi się zwykle po to, by mieć komfortowe ogrzewanie i jak najmniej za nie płacić. Już te dwa powody są wystarczająco ważne, ale na mądrze przeprowadzonej modernizacji może zyskać także środowisko.
Bezpieczne w czasie epidemii i po niej
instalacje i wyposażenie

Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej

Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie - w budynkach, samochodach, metrze. Jednak mało kto zwraca uwagę na jakość powietrza w tych systemach. Dopiero pandemia uświadamia nam, jak ważna jest to kwestia i jak wielki wpływ ma na nasze życie i zdrowie.
Ładną roślinę kupię
wokół domu

Ładną roślinę kupię - co warto wiedzieć, zanim ruszymy do sklepu ogrodniczego

Wiosna to dla właścicieli ogrodów czas sadzenia roślin. Gdzie najlepiej się w nie zaopatrywać? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?
Kosiarka skrojona na miarę
wokół domu

Kosiarka skrojona na miarę - elektryczna czy spalinowa?

Zadbany trawnik to marzenie każdego właściciela domu z ogrodem. Aby murawa prezentowała się idealnie, należy ją regularnie pielęgnować, a do tego niezbędna jest odpowiednia kosiarka. Sprawdzamy, czym się kierować przy wyborze sprzętu, dla kogo lepsza będzie kosiarka elektryczna, a dla kogo spalinowa.
Nowy projekt budowlany
prawo i pieniądze

Czy będzie łatwiej zbudować dom? Sprawdź, co się zmienia w przepisach

Zamiast dwóch będziemy mieć trzy części projektu budowlanego. Jak to wpłynie na czas załatwiania formalności budowlanych i koszty ponoszone przez inwestorów? Co z projektami, które zostały już kupione, ale jeszcze niezłożone do urzędu?
Zwrot części prowizji po spłacie kredytu przed terminem
prawo i pieniądze

Zwrot części prowizji po spłacie kredytu przed terminem

W sprawie zwrotu przez banki części kosztów poniesionych przez kredytobiorców, którzy spłacili zobowiązanie przed czasem przewidzianym w umowie, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stanął po stronie kredytobiorców. Jak mogą odzyskać oni część zapłaconych środków i czy dotyczy to wszystkich umów kredytowych?