CZYSTE POWIETRZE Z MURATOREM

Modernizacja instalacji grzewczej

Większy komfort. mniejsze rachunki, czystsze powietrze

Marcin Dąbrowski
Marcin Dąbrowski

Remont instalacji grzewczej robi się zwykle po to, by mieć komfortowe ogrzewanie i jak najmniej za nie płacić. Już te dwa powody są wystarczająco ważne, ale na mądrze przeprowadzonej modernizacji może zyskać także środowisko.

Czyste powietrze

Większość instalacji grzewczych po kilkunastu czy tym bardziej kilkudziesięciu latach pracy nadaje się do remontu. Nawet jeśli jeszcze dają radę dostarczać do pomieszczeń wymaganą do ich ogrzania ilość ciepła, to dzieje się to zwykle dużym kosztem. I nie chodzi tylko o koszt wytworzenia ciepła, bo w przypadku kotłów spalających węgiel nie jest on w porównaniu z innymi źródłami ciepła wygórowany, ale też o niewygodę, brak możliwości zastosowania automatyki regulacyjnej, konieczność stałego nadzoru i fizycznego wysiłku przy obsłudze urządzeń grzewczych czy wreszcie coraz powszechniej dostrzegane ich szkodliwe oddziaływanie na jakość powietrza, którym oddychamy.

Modernizacja instalacji grzewczej to duże przedsięwzięcie logistyczne, ale przede wszystkim poważny wydatek, trudny do udźwignięcia przez wielu inwestorów. Jeśli się na nie zdecydują, mogą skorzystać z jednej z form dofinansowania dostępnych w ramach programu „Czyste powietrze”.

Podstawowym elementem instalacji grzewczej jest źródło ciepła ...

W artykule znajdziesz:

  • kiedy i dlaczego trzeba zmodernizować instalację grzewczą
  • jakie powinny być zakres i kolejność prac
  • dlaczego warto wymienić stary kocioł na pompę ciepła i jak to zrobić
  • jak wykorzystać energię elektryczą wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne do zasilania pomy ciepła
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2020 Tekst Marcin Dąbrowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA