Bezpieczne w czasie epidemii i po niej
Wentylacja i inne instalacje
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie - w budynkach, samochodach, metrze. Jednak mało kto zwraca uwagę na jakość powietrza w tych systemach. Dopiero pandemia uświadamia nam, jak ważna jest to kwestia i jak wielki wpływ ma na nasze życie i zdrowie.
Pandemia koronawirusa zmusza do zastanowienia się nad drogami, jakimi może dochodzić do zarażenia wirusem na tak dużą skalę. W mediach można znaleźć informacje o braku dowodów na przenoszenie wirusa systemami wentylacji. Jednak do takich tez należy podchodzić ostrożnie. Ich potwierdzenie wymaga przeprowadzenia co najmniej kilkumiesięcznych badań z uwzględnieniem różnych stref klimatycznych i różnych systemów wentylacji w budynkach i środkach transportu. Nie wiadomo, jakiego rodzaju systemy wentylacji uznano za odporne na rozprzestrzenianie się koronawirusa, a więc bezpieczne. Czy scentralizowane, czy zdecentralizowane, przystosowane czy nieprzystosowane do obsługi pomieszczeń zakaźnych? W jaki sposób odbywało się w nich przygotowanie powietrza? Czy centrale wentylacyjne miały nagrzewnice, chłodnice, nawilżacze parowe albo wodne, recyrkulację, odzysk ciepła?
W zależności od wyposażenia systemu sytuacja może się gruntownie zmieniać. Różne warunki brzegowe przyjęte do badań mogą dać inne wnioski odnośnie do przenoszenia się wirusa. Dlatego ...
W artykule znajdziesz:
- jak projektować bezpieczne instalacje wentylacyjne
- jak skutecznie filtować powietrze wentylacyjne
- czy rekuperacja może wpływać na rozprzestrzenianie się wirusuów
- jak korzystać z rekuperacji centralnej i zdecentraliwanej
- jak dezynfekować pomieszczenia i instalacje
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych