spis treści

Murator 5/2020

Odwodnienie działki
budowa i remont

Odwodnienie działki - planowanie, budowa, kontrola wydatków

Jeśli dobrze się je zaplanuje i ułoży, nawet podczas intensywnych opadów na działce nie powstaną błoto i kałuże, fundamenty nie zamokną, a w piwnicach nie pojawi się wilgoć.
Adaptacja projektu - za i przeciw
przed budową

Jak wybrać projekt z katalogu i co w nim zmienić

Chodzi o to, by dopasować projekt gotowy do potrzeb przyszłych mieszkańców i wymogów prawa. Dopasować, a nie zepsuć.
Zachować świeżość
architektura i wnętrza

Dom parterowy nagrodzony w konkursie Fasada Roku

Siedem lat temu internauci wybrali ten dom na najładniejszy dom parterowy. Niedawno ogłoszono go Fasadą Roku. Taki dowód na architektoniczną świeżość zdarza się rzadko. (Projekt domu: architekt Daniel Cieślik / Anta Architekci)
Mariaż z przeszłością
architektura i wnętrza

Materiały z duchem czasu - drewno, cegła, tynk

Stare i postarzane drewno, cegła, chropawy tynk coraz częściej stają się duszą architektonicznych kompozycji. Najlepiej to widać w tych nowoczesnych, z którymi kontrastując, pokazują drugie – starsze dno. Tak oto przeszłość robi się współczesna.
Okna tarasowe
architektura i wnętrza

Okna tarasowe - jakie wybrać, ile kosztują

Z salonu, sypialni lub innego pomieszczenia wychodzimy na taras lub tylko stamtąd na niego spoglądamy. W obu przypadkach zawdzięczamy to oknom tarasowym. Do wyboru mamy rozwieralne, przesuwne, harmonijkowe albo panoramiczne, widokowe fiksy, których się nie otwiera.
Mury z lamusa
budowa i remont

Czym i jak najlepiej ocieplić stare ściany

Gdzieniegdzie w naszym krajobrazie pojawiają się obiekty godne budowlanego skansenu. Ich ściany w ogóle nie mają ocieplenia, a jeśli tak – daleko mu do obecnych standardów energetycznych. Jesteśmy przekonani, że warto to zmienić, dlatego zapraszamy na edukacyjną wycieczkę po muzeum dawnych ścian, podczas której wyjaśnimy, czym i jak najlepiej je ocieplić.
Okna w izolacji
budowa i remont

Zdradzamy tajniki ciepłego montażu okien

Czym jest ciepły montaż okien? Dobrze to wiedzieć, by uniknąć nieporozumień z wykonawcami. Wyjaśniamy, jak zamontować okna zgodnie z zasadami energooszczędności.
Wełna z leśnym rodowodem
budowa i remont

Płyty izolacyjne z włókien drzewnych

Rosnąca świadomość ekologiczna skłania wielu inwestorów do wybierania materiałów przyjaznych naturze. Jednym z nich są płyty termoizolacyjne z włókien drzewnych.
Pod tradycyjnym dachem
budowa i remont

Tradycyjne dachy skośne z oknami połaciowymi

Zdecydowana większość domów jest przekryta dachami skośnymi. Mają one różne kształty - od prostych dwuspadowych po skomplikowane wielopołaciowe. Racjonalnym wykorzystaniem przestrzeni pod skosami jest wygospodarowanie poddasza użytkowego. Wymaga to odpowiedniej izolacji połaci i wstawienia okien dachowych.
Mokre na mokre
budowa i remont

Zaprawy i masy na wilgotne podłoże

Zazwyczaj w mokrych pracach wykończeniowych produkty chemii budowlanej trzeba nakładać na suche podłoże. Aby przyspieszyć prace, stworzono takie materiały, przy których nie trzeba czekać, aż podłoże wyschnie. Podpowiadamy, co można w ten sposób nakładać i jak to robić.
Okna dachowe z przesłonami
budowa i remont

Okna dachowe z przesłonami

Gdy wybiera się okna na poddasze użytkowe, powinno się myśleć o wyposażeniu ich w odpowiednie osłony wewnętrzne bądź zewnętrzne. Ich dobór zależy od funkcji pomieszczenia i strony świata, na którą wychodzi okno. Sprawdziliśmy, co oferują producenci.
Coś dla ochłody
instalacje i wyposażenie

Klimatyzatory do domu i mieszkania - jak wybrać, na jakie parametry zwrócić uwagę?

Coraz bliżej lato, więc zaczynamy poważnie myśleć o kupnie i zainstalowaniu klimatyzatora. Jak wybrać odpowiedni do naszych potrzeb? Na jakie parametry urządzenia zwrócić uwagę? Co kryje się pod nazwami split, multisplit czy monoblok?
Kolor na drewno
wokół domu

Wybieramy dobrze kryjącą farbę do drewna

Elementy drewniane w ogrodzie najczęściej mają naturalny wygląd z widocznymi na powierzchni rysunkiem słojów i strukturą drewna, jednak bardzo interesujące efekty można uzyskać, pokrywając je farbą kryjącą.
Gdy budowa nie w smak sąsiadom
prawo i pieniądze

Gdy budowa nie w smak sąsiadom

Postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę budzą wiele emocji zarówno po stronie inwestora, jak i właścicieli sąsiednich nieruchomości. Zdarza się, że nie chcąc dopuścić do realizacji inwestycji, podejmują oni wszelkie możliwe działania mające na celu uniemożliwienie inwestorowi uzyskania pozwolenia na budowę.
Hipoteka a podział majątku
prawo i pieniądze

Jak wycenia się zadłużoną nieruchomość

Czy podział majątku wspólnego odnosi się jedynie do aktywów, czy też do pasywów, w tym obciążeń hipotecznych – na takie pytanie odpowiedział w lipcu 2019 r. Sąd Najwyższy.