Drugie wejście do domu
Przez bezpieczną śluzę obok reprezentacyjnego
Bezpieczna śluza między światem zewnętrznym a domową przestrzenią – czy jest możliwa? Jaka powinna być? Projekty, które prezentujemy – choć powstały przed czasem pandemii – są podpowiedzią.

Ostatni czas zmienia nasze perspektywy. Odmienia także sposób patrzenia na architekturę, która musi odpowiedzieć na nowe potrzeby. Na początku ich długiej listy jest poczucie bezpieczeństwa. Do niedawna interesowało nas przede wszystkim, jakie będzie główne – reprezentacyjne – wejście do domu. Dziś co najmniej równie ważne jest zagwarantowanie drugiej, alternatywnej drogi. Takiej, która zapewni ochronę domowej przestrzeni.
Funkcję takiej śluzy może przejąć trakt łączący garaż z częścią mieszkalną domu. Jednak przeanalizowanie wielu projektów pokazuje, że nie każdy równie dobrze odegra nową, podyktowaną w ostatnim czasie, rolę. Najlepiej sprawdzi się taki, w którym są co najmniej dwa pomieszczenia przechodnie, mogące pełnić różne funkcje – przykładowo jedno magazynu na kwarantannę dla produktów czy przesyłek, a drugie – garderoby, a raczej przebieralni, w której możemy poza częścią mieszkalną domu pozostawić okrycie wierzchnie i buty. Idealnym rozwiązaniem byłoby jeszcze trzecie – z natryskiem, ale możemy ...
W artykule znajdziesz:
- przykłady projektów
- jakie pomieszczenia wykorzystać do stworzenia bezpiecznej śluzy
- jakie wprowadzić zmiany w projekcie, by zwiekszyć ochronę części mieszkalnej domu
- jak może być usytuowane drugie wejście do domu

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych