spis treści

Murator 7/2020

Przydomowa oczyszczalnia ścieków
budowa i remont

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - planowanie, budowa, kontrola wydatków

Brak dostępu do sieci kanalizacyjnej nie musi nas skazywać na korzystanie z szamba. Zamiast gromadzić i wywozić ścieki, lepiej je oczyszczać na własnej działce. Będzie taniej i ekologicznie.
Praktyczna organizacja budowy
budowa i remont

Kurs na inwestora - praktyczna organizacja budowy

Na ile etapów podzielić budowę? Jak długo budować? Kiedy wstawić okna? Jak rozplanować plac budowy? Jak go upilnować przed złodziejami? Naszymi ekspertami są praktycy zajmujący się na co dzień organizacją budowy domu.
Rozsądek ze szczyptą nonszalancji
architektura i wnętrza

Rozsądek ze szczyptą nonszalancji - prezentacja nowoczesnego domu

Szczególny kształt tego domu intryguje i zastanawia. Czy zdecydowała o nim jedynie artystyczna wizja? Nie tylko artystyczna, bo to wizja przestrzenna – z drugim, bardzo praktycznym, dnem. (Projekt domu: Inostudio architekci / Magdalena Gierczak, Zbigniew Gierczak)
Mariaż z przeszłością
architektura i wnętrza

Materiały z duchem czasu - ceramiczne dachówki i płytki, kamień, metal

W drugim odcinku naszego cyklu przedstawiamy kolejne materiały, które są sprawdzonym sposobem na uniknięcie architektonicznych oczywistości. Ich zastosowanie może zaskakiwać i niemal zawsze staje się rdzeniem kompozycji, który nadaje jej inny, głębszy wymiar.
Co rusz arkusz
budowa i remont

Wykańczanie dachów blachodachówką

Choć blachodachówki w arkuszach nie są niczym nowym dla wykonawców, wciąż zdarza się im popełniać błędy przy ich montażu. Przypominamy zatem podstawowe zasady ich układania.
Cegły ceramiczne
budowa i remont

Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie

Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry, aby dokonać właściwego wyboru.
Ogród na dachu
budowa i remont

Ogród na dachu - zasady budowy dachów zielonych

Budując dom, odbieramy naturze kawałek powierzchni biologicznie czynnej. Możemy później spłacić ten dług, przenosząc roślinność na dach. Warto wiedzieć, z jakimi trudnościami wiąże się budowa dachu zielonego i jak uniknąć przy tym błędów.
Przeszklenia tarasowe
budowa i remont

Okna i drzwi tarasowe - co polecają producenci?

Szerokie drzwi tarasowe pięknie dopełniają elewację ogrodową. Zobaczmy, jakie rozwiązania polecają producenci okien i drzwi tarasowych.
Świecąca ścieżka
budowa i remont

Świecąca ścieżka z ziarnami luminescencyjnymi

Aby ścieżka była widoczna po zmroku, najczęściej oświetla się ją różnego rodzaju lampami. Są jednak inne rozwiązania - prostsze w wykonaniu i nie zużywają energii elektrycznej podczas eksploatacji. To nawierzchnie wykorzystujące zjawisko luminescencji.
Słupy we wnętrzach
budowa i remont

Słupy we wnętrzach - zasady projektowania i wykonywania

Gdy trzeba zaprojektować dużą otwartą przestrzeń, zastąpią ściany nośne. Mogą też podtrzymywać schody lub antresolę. Poznajmy ich rodzaje i sposoby wykonywania.
Panele fotowoltaiczne
instalacje i wyposażenie

Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania

Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać do zasilania domowych urządzeń i w ten sposób zmniejszyć wydatki na prąd pobierany z sieci elektroenergetycznej.
Fotowoltaika
instalacje i wyposażenie

Fotowoltaika - opinie i doświadczenia internautów

Czy fotowoltaika może być dobrą inwestycją? W jaki sposób najlepiej ją wykorzystać?
Wakacje w ogrodzie
wokół domu

Wakacje w ogrodzie - aranżacja przestrzeni wokół domu

Czy można poczuć się jak na wakacjach, nie ruszając się na krok z domu? Jak najbardziej! I to niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji kilka tysięcy metrów ogrodu czy kilkanaście tarasu. Ale aby było to możliwe, trzeba się – jak do każdej podróży – odpowiednio przygotować. Przestrzeń ogrodu warto zaaranżować tak, aby każdy z domowników znalazł coś dla siebie.
Trawnik na skarpie
wokół domu

Trawnik na skarpie - zasady zakładania i pielęgnacji

Darń jest często wykorzystywana do umacniania skarp, ponieważ tworzy gęstą sieć korzeni i rozłogów, które dobrze stabilizują podłoże. Chociaż założenie trawnika na stoku i jego późniejsza pielęgnacja nie są łatwe, to dla urozmaicenia przestrzeni ogrodowej warto podjąć wyzwanie.
Tymczasowe obiekty budowlane
prawo i pieniądze

Tymczasowe obiekty budowlane - jakich wymagają formalności

Czy przyczepa kempingowa postawiona na działce w sezonie wakacyjnym wymaga pozwolenia? A co z barakowozem dla ekipy wykonawczej na czas budowy?
Warunki zabudowy
prawo i pieniądze

Warunki zabudowy - jak uzyskać decyzję; kiedy jest konieczna

Na ile nowa zabudowa musi przypominać tę, która istnieje w sąsiedztwie od lat? Kto o tym decyduje, gdy gmina nie uchwaliła planu miejscowego?