Zwrot części prowizji po spłacie kredytu przed terminem

Kogo w praktyce dotyczy wyrok TSUE

Marcin Moneta
Marcin Moneta

W sprawie zwrotu przez banki części kosztów poniesionych przez kredytobiorców, którzy spłacili zobowiązanie przed czasem przewidzianym w umowie, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stanął po stronie kredytobiorców. Jak mogą odzyskać oni część zapłaconych środków i czy dotyczy to wszystkich umów kredytowych?

zwrot-czesci-prowizji.jpeg
Rys. Tomasz Wawer

Zanim przyjrzymy się praktyce i konsekwencjom, jakie wynikają z orzeczenia TSUE, wyjaśnijmy, o co chodzi. Załóżmy, że zaciągnęliśmy kredyt na pięć lat, w wysokości 100 tys. zł. By go uzyskać na pożądanych warunkach, zapłaciliśmy prowizję oraz kwotę ubezpieczenia z góry za cały okres spłaty. Po roku postanowiliśmy uwolnić się od zobowiązania i spłacić resztę długu. Co będzie z opłatami pobranymi z góry za cały czas kredytowania?

Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim powinniśmy uzyskać zwrot środków wydanych na opłaty, proporcjonalny do czasu, o który realnie skróciła się nasza spłata. Jeśli więc pięcioletni kredyt spłaciliśmy po roku, to nasz okres kredytowania skrócił się o 4/5, czyli o 80%. I taką część prowizji oraz kosztów ubezpieczenia powinniśmy uzyskać z powrotem.

Mówi o tym art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim owej ustawy, który ...

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2020 Marcin Moneta
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA