spis treści

Murator 11/2014

Domy w 2021 r.
rozmowy o budowaniu

Debata „Muratora”. Domy w 2021 r.

Jak będziemy budować po 2020 r., kiedy wejdą w życie zaostrzone przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków? Jak kolejne zmiany prawne wpłyną na pracę projektantów i działania inwestorów? Zapytaliśmy o to przedstawicieli władz i reprezentantów różnych środowisk zajmujących się budownictwem.
Mieszkając z drzewem
architektura i wnętrza

Jasny i nowoczesny dom otoczony drzewami

Ten dom zmienia się wraz z porami dnia i roku – za sprawą światła przechodzącego na przestrzał i drzew, które pokazywane i odbijane przez wielkie okna, stały się częścią elewacji.
Ogień w sercu
architektura i wnętrza

Dom, którego sercem jest kominek

Niczym w tradycyjnym domostwie życie mieszkańców tego domu koncentruje się wokół paleniska – i to niezależnie od tego, czy przebywają w budynku, czy na zewnątrz.
Wzór na dzielenie
architektura i wnętrza

26 pomysłów na salon połączony z kuchnią i jadalnią

Otwarta strefa dzienna to przestrzeń, która składa się z miejsc o różnym przeznaczeniu. Jak zaznaczyć ich odrębność?
Inteligentny dom
dom jak nowy

Inteligentny dom

Coraz większa liczba urządzeń elektrycznych w domu sprawia, że ich obsługa staje się kłopotliwa. Rozwiązaniem jest system automatyki wyręczający w tym mieszkańców.
Ściany poddasza na trzy sposoby
budowa i remont

Ściany poddasza na trzy sposoby

Choć są przedłużeniem zewnętrznych ścian niższej kondygnacji, pracują nieco inaczej niż one. Zobaczmy, jak się je muruje z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej i silikatów.
Zabezpieczenie budowy na zimę
budowa i remont

Zabezpieczenie budowy na zimę

Zima jest porą roku niesprzyjającą budowie domu. Mimo to często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie zamknąć jej przed pierwszymi mrozami. Które z powstałych elementów należy zabezpieczyć i w jaki sposób?
Postaw na klinkier
budowa i remont

Najtańsze cegły klinkierowe

Panuje opinia, że klinkier – jeden z najlepszych wyrobów ceramicznych – jest drogi. Bogata oferta pozwala znaleźć ciekawe i tanie produkty.
Odwodnienie dachów płaskich
budowa i remont

Odwodnienie dachów płaskich

Nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej architektury bez dachów płaskich. Jednak w polskim klimacie nie są one łatwym w wykonaniu i użytkowaniu elementem budowlanym. Ich system odwodnienia musi być zaprojektowany i zrealizowany perfekcyjnie.
Zamontuj okna przed zimą
budowa i remont

Zamontuj okna przed zimą

Montaż okien trwa zazwyczaj dwa-trzy dni, ale gdy jest zły, skutki tego możemy odczuwać przez co najmniej kilkanaście najbliższych lat.
Wtórna izolacja pozioma
budowa i remont

Na ratunek wilgotnym murom – wtórna izolacja pozioma

W starych domach może nie być izolacji poziomej fundamentów. W nowych mogła zostać wadliwie wykonana. Jedną z metod jej odbudowania jest iniekcja, czyli wprowadzenie w strukturę muru specjalnego preparatu chemicznego, który przerwie podciąganie kapilarne wody.
Od progu wszystko jasne!
budowa i remont

Ładne drzwi wejściowe - do jakich drzwi można montować naświetla?

Coraz ładniej wchodzimy do domu. Główne drzwi zewnętrzne mają znacznie większe wymiary niż kiedyś dzięki połączeniu z naświetlami. Gdy strefa wejścia i przedsionek są oświetlone dziennym światłem, to przyjemność i wygoda.
Marynistycznie
budowa i remont

Drewno na podłodze w łazience

Żeby cieszyć się drewnianą posadzką w łazience, należy wykonać ją tak, jak to się robi na jachtach.
Wzorowe sąsiedztwo
budowa i remont

Drewno na elewacji – jak łączyć deski z innymi materiałami wykończeniowymi

Drewniane wstawki uatrakcyjniają wygląd ścian zewnętrznych. Połączenie desek z innymi materiałami elewacyjnymi może jednak stanowić problem. Podpowiadamy, jak powinno to być wykonane poprawnie.
Sucho pod dachówkami
budowa i remont

Wentylacja pokrycia z dachówek

Drożna szczelina wentylacyjna pod pokryciem z dachówek pomoże utrzymać konstrukcję dachu w dobrym stanie. Uchroni także izolację cieplną i znajdujące się pod nią warstwy przed zawilgoceniem.
Sposób na nowy balkon
budowa i remont

Sposób na nowy balkon

Dostawiony balkon to najłatwiejszy sposób na dobudowanie go do modernizowanego domu. Taka konstrukcja pozwala uniknąć mostka cieplnego pojawiającego się w tradycyjnych balkonach. Nie obciąża też samego budynku.
Pełna ochrona
budowa i remont

Balustrada przy schodach wewnętrznych

Balustrada-ścianka częściowo przysłania schody lub antresolę. Jest bezpieczna, pozwala też na stworzenie we wnętrzu oryginalnych rozwiązań projektowych.
Dom aktywny
budowa i remont

Dom o niemal zerowym zużyciu energii

Dom bliźniak w Wielkiej Brytanii to dowód na to, że poszukując sposobów na redukcję emisji CO2, można stworzyć architekturę lekką, nowoczesną, przesyconą światłem i przyjazną człowiekowi.
Wybór grzejnika
instalacje i wyposażenie

Grzejniki w domu – jak określić moc i wybrać dla nich właściwe miejsce

W projektach domów zwykle są zaproponowane grzejniki dobrane przez projektanta instalacji sanitarnych. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na inne lub zmieniając ich lokalizację?
Nie tylko dla kominiarza
instalacje i wyposażenie

Wyłaz dachowy, stopnie kominiarskie

Wyłaz umożliwia bezpieczne wyjście na dach w celu wyczyszczenia komina lub naprawy dachu, stopnie kominiarskie – wygodne poruszanie się po stromej połaci dachu. Są potrzebne w każdym domu.
Ogrodzenia i pnącza
wokół domu

Inspiracje: pnącza na ogrodzeniu

Czy ogrodzenie to dobre miejsce na pnącza? Tak, i to z kilku powodów. Pnącza szybko rosną, tworząc dużą masę pędów oraz liści, co sprawia, że skutecznie izolują posesję od otoczenia. Dostarczają tlen, nawilżają powietrze, zatrzymują kurz i spaliny z ulicy, ograniczają hałas. Do tego – co nie mniej ważne – nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.
W zgodzie z naturą
wokół domu

Ogród ekologiczny. Jakie ekologiczne metody i preparaty warto stosować?

Żeby ogród stał się ekologiczny, nie trzeba go zakładać od nowa. Wystarczy wprowadzić kilka zmian i konsekwentnie je realizować.
Remont we wspólnocie
prawo i pieniądze

Jak przeprowadzić remont w budynku należącym do wspólnoty

Decyzję o remoncie części wspólnych nieruchomości podejmuje wspólnota, czyli wszyscy właściciele znajdujących się w niej lokali. Czasami dochodzi do sporów o to, co w budynku jest wspólne, a co nie, i kto powinien ponieść koszty poszczególnych robót.
Hipoteka na udziale
prawo i pieniądze

Hipoteka na udziale po zniesieniu współwłasności

Osoby, które nie zaciągały kredytu, nie muszą się obawiać, że po zniesieniu współwłasności stracą swoją część domu. W przeszłości mogło się tak zdarzyć, gdy były współwłaściciel narobił długów i ich nie spłacał.
Jak odrolnić, gdy nie ma planu
prawo i pieniądze

Jak odrolnić działkę, gdy nie ma planu miejscowego

Dom jednorodzinny można wybudować na gruntach rolnych nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego po uzyskaniu warunków zabudowy. Jak to zrobić?
s_27133
dodatek do muratora

Wykańczamy nowe mieszkanie