Dachówki – prawdy i mity
O dachówce mówi się, że jest królową pokryć dachowych. To normalne, że szepcze się za plecami królowej. Padają słowa podziwu, ale słychać też głosy krytyki. Co jest prawdą, a co nie?
Cenimy dachówki, bo są ładne i wyjątkowo trwałe. Mimo że kosztują sporo, wolimy zaoszczędzić na czymś innym, aby nadwyżkę wydać na piękne pokrycie z marsylek lub karpiówek. Dużych wydatków nie ponosi się jednak pochopnie i przed zakupem dachówek niejeden inwestor zasięga opinii o nich wśród znajomych albo na forach internetowych. Konsekwencje rekonesansu mogą być jednak zaskakujące. Oprócz słów zachwytu nie brakuje bowiem zdań krytycznych.
Rozdwojenia jaźni można dostać także, wybierając rodzaj dachówek. Obok ceramicznych mamy bowiem dachówki betonowe. Choć oba pokrycie mają podobne cechy, a na dachu z daleka wyglądają niemal identycznie, to i jedne, i drugie mają zagorzałych zwolenników, którzy będą przekonywać, że ich wybór był najlepszy.
Do dyskusji o dachówkach ceramicznych i betonowych zaprosiliśmy doradców technicznych z firm, które je produkują i sprzedają. Oddaliśmy też głos praktykom, czyli doświadczonym wykonawcom, którzy każdego roku ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie kwestii, czy trwalsze są dachówki cementowe, czy ceramiczne
- informacje o najistotniejszych parametrach i cechach dachówek
- opinie doradców technicznych i dekarzy na temat jakości współczesnych dachówek
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Eksperci: Ryszard Homan, kierownik regionu w firmie Röben; Jacek Karaś, mistrz dekarski z firmy Kryst-Bud; Jacek Różycki, kierownik Akademii Szkoleniowej EBM Polska; Przemysław Spych, doradca techniczny firmy Braas; Andrzej Wilhelmi, mistrz dekarski z firmy Witand; Konrad Zalewski, menedżer produktu ds. pokryć dachowych w firmie Wienerberger