Jak kupować płytki ceglane

Radosław Murat
Radosław Murat

Są modnym materiałem do wykańczania wnętrz. Mogą być wytwarzane od podstaw w fabryce lub pochodzić z cegieł rozbiórkowych.

Popularność ceglanych wstawek zapoczątkowała moda na mieszkania urządzane w loftach i wnętrza stylizowane na pofabryczne. Płytki robione z cegieł lub imitujące cegły sprawiły, że można było uzyskać coś z postindustrialnego klimatu także w nowych domach i mieszkaniach. Ogromnym atutem takich okładzin okazało się również to, że pasują do każdego rodzaju wnętrz i prawie wszystko do nich pasuje. Sprawdzą się w towarzystwie starych mebli i ożywią wnętrze utrzymane w sterylnym, minimalistycznym stylu.

Nie tylko ładny wygląd

Oprócz walorów estetycznych płytki dają jeszcze inne korzyści. W czasie remontu można nimi wykończyć niezbyt ładną ścianę – z dziurami, plamami, rysami. Nie wymagają bowiem idealnie gładkiego i równego podłoża. Grunt, żeby było suche i nośne. Inną zaletą takich okładzin jest ich izolacyjność akustyczna. Ciężka płytka dobrze wygłuszy dźwięki dobiegające zza ściany.

Jak kupować... płytki ceglane

Koszt materiału na wykończenie ścian płytkami klinkierowymi to 70-90 zł/m2. Za płytki z cegieł rozbiórkowych lub ręcznie formowane zapłacimy nawet ponad 200 zł/m2

fot. Radosław Wojnar

W artykule znajdziesz:

  • informacje o tym, jakie płytki oferują producenci cegieł
  • wskazówki, gdzie kupić płytki produkowane z cegieł rozbiórkowych
  • rady, czym mocować takie płytki do ścian
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2014 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU