Dobry rekuperator
Na co zwrócić uwagę przy wyborze
Zakup urządzenia, o którym nie wiadomo, jak będzie działać, bywa równoznaczny z wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Co trzeba wiedzieć, żeby nie żałować wyboru rekuperatora?
Budynki są coraz lepiej ocieplane i straty ciepła przenikającego przez przegrody są w nich już niewielkie, ale potrzeba wymiany powietrza we wnętrzach się nie zmienia. W rezultacie w nowych domach ponad połowa zapotrzebowania na energię do ogrzewania może wynikać właśnie z tego, że zimą jest z nich usuwane ciepłe powietrze, a w jego miejsce napływa zimne, które trzeba ogrzewać. Rola energooszczędnej wentylacji w dążeniu do obniżenia rachunków za ogrzewanie jest nie mniej ważna niż funkcja grubych warstw izolacji przegród zewnętrznych lub okien z wielokomorowych profili z pakietem trzyszybowym. Dlatego w domach określanych jako energooszczędne stosuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
System opiera się na centrali wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej z dwoma wentylatorami. Jeden zasysa powietrze z zewnątrz przez czerpnię i tłoczy je do pomieszczeń siecią przewodów. Drugi odpowiada za usuwanie powietrza przewodami wywiewnymi – wypycha je na ...
W artykule znajdziesz:
- porady, na co zwracać uwagę wybierając rekuperator
- dowiesz się jakie znaczenie mają parametry rekuperatorów podawane przez ich producentów
- ile kosztuje eksploatacja rekuperatora i co ma na to wpływ
- ile warto wydać na rekuperator
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych