Cegły licowe
Są sprzedawane razem z klinkierowymi, ale mają nieco gorsze parametry techniczne. Za to różnorodność kolorów i wykończeń daje szerokie możliwości ich zastosowania.
Cegły, które nie spełniają wymagań stawianych klinkierowi pod względem wytrzymałości (35 MPa) i nasiąkliwości (do 6%), nazywamy licowymi (elewacyjnymi). Wytrzymałość cegieł ręcznie formowanych wynosi zwykle 10-15 MPa. Rzadko, ale zdarza się, że jest to 20 MPa. Ich nasiąkliwość wynosi najczęściej kilkanaście procent, jednak bywa, że nawet ponad 20%. Te elementy także mają klasę F2, czyli są mrozoodporne, bez względu na stopień nasiąkliwości, lecz z reguły wytrzymają mniej cykli zamrażania niż klinkier.
Cegłami licowymi są wszystkie cegły ręcznie formowane. Również niektóre cegły prasowane zależnie od jakości gliny i sposobu wypalania mogą nie spełniać norm dla klinkieru. Bywa na przykład tak, że cegła pełna ma klasę wytrzymałości 40 MPa, a z otworami tylko 20 MPa. Za to obie mają zbyt dużą nasiąkliwość – do 9% (klinkier – 6%). Może być też tak, że w tej samej kolekcji cegła czerwona ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, czym cegły licowe różnią się od klinkierowych
- informacje o parametrach cegieł licowych i ich możliwych zastosowaniach
- ofertę rynkową cegieł licowych w różnych cenach
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych