Blaszane dopełnienie dachu
Atlas obróbek blacharskich
Choćbyśmy kryli dach gontami bitumicznymi lub dachówką ceramiczną, i tak potrzebna będzie blacha. Dekarze zrobią z niej blaszane zabezpieczenia zwane obróbkami.
Obróbki są potrzebne w wielu miejscach dachów skośnych i płaskich. Montuje się je tam, gdzie są krawędzie pokrycia – wzdłuż okapu, koszy dachowych, wokół kominów i okien dachowych oraz na bokach połaci. Obróbki wieńczą też ściany attykowe, tworząc tam daszki chroniące przed wodą deszczową.
Najtańszym materiałem na obróbki jest stalowa blacha powlekana. Trwalszymi, ale drogimi surowcami są blacha cynkowo-tytanowa oraz miedziana. Obróbki sprzedają sklepy z materiałami dekarskimi, jednak często formuje się je samodzielnie na budowie z pasów blachy, wykorzystując maszynę do jej gięcia.
Montażem obróbek zajmują się ekipy dekarskie. Nie trzeba do tego wzywać innych specjalistów. Niestety, wielu wykonawców ma wciąż problemy z poprawnym zamocowaniem obróbek, co jest rezultatem albo ich niedostatecznej wiedzy, albo niestaranności, albo zbytniego pośpiechu. Podpowiadamy więc, jak najprościej zamontować skuteczne i trwałe obróbki blacharskie.
W artykule znajdziesz:
- rysunki pokazujące, jak wykonuje się obróbki w różnych miejscach dachu i w przypadku rożnych pokryć
- koszty poszczególnych materiałów do wykonywania obróbek dachowych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych