Blaszane dopełnienie dachu

Atlas obróbek blacharskich

Radosław Murat
Radosław Murat

Choćbyśmy kryli dach gontami bitumicznymi lub dachówką ceramiczną, i tak potrzebna będzie blacha. Dekarze zrobią z niej blaszane zabezpieczenia zwane obróbkami.

Obróbki są potrzebne w wielu miejscach dachów skośnych i płaskich. Montuje się je tam, gdzie są krawędzie pokrycia – wzdłuż okapu, koszy dachowych, wokół kominów i okien dachowych oraz na bokach połaci. Obróbki wieńczą też ściany attykowe, tworząc tam daszki chroniące przed wodą deszczową.

Najtańszym materiałem na obróbki jest stalowa blacha powlekana. Trwalszymi, ale drogimi surowcami są blacha cynkowo-tytanowa oraz miedziana. Obróbki sprzedają sklepy z materiałami dekarskimi, jednak często formuje się je samodzielnie na budowie z pasów blachy, wykorzystując maszynę do jej gięcia.

Montażem obróbek zajmują się ekipy dekarskie. Nie trzeba do tego wzywać innych specjalistów. Niestety, wielu wykonawców ma wciąż problemy z poprawnym zamocowaniem obróbek, co jest rezultatem albo ich niedostatecznej wiedzy, albo niestaranności, albo zbytniego pośpiechu. Podpowiadamy więc, jak najprościej zamontować skuteczne i trwałe obróbki blacharskie.

W artykule znajdziesz:

  • rysunki pokazujące, jak wykonuje się obróbki w różnych miejscach dachu i w przypadku rożnych pokryć
  • koszty poszczególnych materiałów do wykonywania obróbek dachowych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2014 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA