Studnia na własnej działce
Brak dostępu do wodociągu obniża wartość działki, ale jej nie dyskwalifikuje. Jeśli tylko warstwy wodonośne znajdują się na rozsądnej głębokości, można zbudować własną studnię i być niezależnym od przedsiębiorstwa dostarczającego wodę.
Korzystanie z wodociągu jest wygodne, ale nie wszędzie możliwe. Wiele terenów nadających się do budowy domów i z różnych powodów atrakcyjnych dla inwestorów nie ma albo nie będzie miało wodociągu w dającej się bliżej określić przyszłości. Wraz z domem trzeba wtedy wybudować także własne ujęcie wody. Niektórzy chcą mieć studnię nawet wtedy, gdy mają dostęp do wodociągu. Na przykład po to, by czerpaną z niej wodą podlewać rośliny na działce. Można w ten sposób zmniejszyć opłatę za ścieki, która jest naliczana według wskazań wodomierza bez względu na to, czy cała pobierana z sieci woda faktycznie trafia do kanalizacji, czy tylko jej część (w przypadku dużej działki znaczna) wsiąka w grunt.
Aby wybrać między lokalnym wodociągiem a własną studnią głębinową, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę warunki techniczne, a potem koszty inwestycji i eksploatacji każdego z ...
W artykule znajdziesz:
- zasady korzystania ze studni i z wodociągi
- przepisy dotyczące indywidualnych ujęć wody
- sposoby poszukiwania wody na działce
- charakterystykę podstawowych rodzajów studni oraz zasady ich budowy
- rodzaje pomp do domowych ujęć wody
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Piotr Mastalerz