spis treści

Murator 10/2014

Jak wykańczać, żeby się nie wykończyć (finansowo)
rozmowy o budowaniu

Jak wykańczać, żeby się nie wykończyć (finansowo)

Kiedy dom już stoi, zaczyna się kosztowny proces jego wykańczania. Ci, którzy nie zaoszczędzili na budowie, zazwyczaj mają już w tym momencie finansową zadyszkę. Tymczasem i na tym etapie budowy lub remontu są rzeczy, na których nie warto oszczędzać.
Podwójnej natury
architektura i wnętrza

Dom pełen kontrastów

Dwuspadowy dach naśladujący dachy z sąsiedztwa odwraca uwagę od złożonej natury tego domu. Tak miało być – skromnie, ale jednocześnie z rozmachem; tradycyjnie, ale na wskroś nowocześnie. Tutaj kontrasty przestają być odległe.
Wschody i zachody słońca
architektura i wnętrza

Projekt „Wschód słońca" dla kilkuosobowej rodziny

Inwestorów przekonały do tego projektu plany wnętrza domu. Został stworzony z myślą o cztero-, a nawet pięcioosobowej rodzinie, która lubi wspólnie spędzać czas.
Pejzaż z szarym dachem
architektura i wnętrza

Modne szare dachy

Neutralna barwa sprawia, że nie odcina się on od otoczenia, ale doskonale wpisuje w krajobraz. Pasuje zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury.
Posadzki w holu
architektura i wnętrza

Posadzki w holu za 100, 150, 250 zł i więcej

Podłoga w strefie wejścia powinna wytrzymać intensywną eksploatację, a jednocześnie reprezentacyjnie wyglądać. Dlatego wybór posadzki jest taki trudny. Sprawdź, jaki materiał wykończeniowy wybrać, by przedsionek wyglądał elegancko. Do wyboru są m.in. panele, gres, płyty kamienne i parkiet przemysłowy.
Kostka na czasie
dom jak nowy

Wszystko o remoncie domu-kostki

Domy-kostki wyraźnie obecne w naszym krajobrazie miejskim dzięki remontom wyglądają ciekawiej i są wygodniejsze. Otrzymują nowe elewacje, układy funkcjonalne, a czasem także i dach.
Ściany wewnętrzne na trzy sposoby
budowa i remont

Ściany wewnętrzne na trzy sposoby

Nie tylko dzielą przestrzeń użytkową wnętrza. Część z nich przenosi obciążenia ze stropu i dachu budynku na fundamenty. Jak dobrze wymurować ściany z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej i silikatów?
Beton komórkowy – prawdy i mity
budowa i remont

Beton komórkowy – prawdy i mity

Choć to beton – jest lekki, kruchy i ciepły. Takie cechy są idealną pożywką dla najdziwniejszych opinii. Ujawnijmy zatem prawdziwe oblicze betonu komórkowego.
Jak kupować rynny
budowa i remont

Jak kupować rynny

Do odwodnienia dachu można wybrać system z PCW, blachy stalowej, aluminiowej lub cynkowo-tytanowej.
Przewodnik po tynkach wewnętrznych
budowa i remont

Przewodnik po tynkach wewnętrznych

Nie ma złych tynków, są jedynie źle dobrane. Ważne są rodzaj materiału, z którego zbudowano ściany, oraz spoiwo muru. Odpowiedni dobór mieszanki i prawidłowe jej nałożenie gwarantuje trwałość na wiele lat.
Ogród na dachu
budowa i remont

Ogród na dachu. Co musisz zrobić, żeby mieć zielony dach

Zielone dachy są złożonymi konstrukcjami. Widać ich jednak coraz więcej. Wykonawcy zdobywają doświadczenie w ich budowaniu, a na rynku pojawiają się nowe materiały i rozwiązania systemowe.
Okna na pilota
budowa i remont

Okna na pilota

Mechatronika wkroczyła do fabryk okien. W wielu modelach mechanizm otwierania może być uruchamiany i wyłączany za pomocą sterowników elektronicznych, które kierują silniczkami ukrytymi w konstrukcji. Piloty czasem wyglądają jak smartfony.
Betonowanie
budowa i remont

Betonowanie – jak układać, zbroić, pielęgnować beton na stropie

Podpowiadamy, jak przygotować się do układania betonu, jak nadać mu założoną wytrzymałość, a także jak go właściwie pielęgnować.
Ogrodzenia do złożenia
budowa i remont

Ogrodzenia do złożenia

Dlaczego gotowe ogrodzenia są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy pochodzą od jednego producenta i mamy na nie gwarancję.
Ciepło kontrolowane
instalacje i wyposażenie

Jak kontrolować ciepło w domu – automatyka w instalacji grzewczej

Instalację grzewczą trzeba stale nadzorować, żeby nie doszło do jej uszkodzenia oraz aby utrzymać w pomieszczeniach wymaganą temperaturę. Te zadania powierza się działającym automatycznie urządzeniom.
Nowy wymiar sprzątania
instalacje i wyposażenie

Nowy wymiar sprzątania: centralne odkurzanie

Odkurzanie to dla wielu osób ciężki i przykry obowiązek. Wszelkie udogodnienia są więc mile widziane. W systemie centralnego odkurzania można ich znaleźć wiele.
Powietrzna pompa ciepła
instalacje i wyposażenie

Powietrzna pompa ciepła. Lepsza od gruntowej?

Choć ogrzewanie powietrznymi pompami ciepła nie jest tak tanie jak gruntowymi, są coraz chętniej stosowane, bo dużo łatwiej je zainstalować. Jak bardzo ustępują gruntowym pod względem efektywności?
Kwitnący murek
wokół domu

Kwitnący murek: kamienne murki obsadzone roślinami

Kamienne murki są efektownym elementem aranżacji ogrodu. Szczególnie malowniczo wyglądają murki suche obsadzone roślinami. Do ich budowy wystarczy trochę skał i ziemia.
Niezawodne trawy
wokół domu

Niezawodne trawy

Ich kępy nadają ogrodowi niepowtarzalny urok, a ich niewielkie wymagania sprawiają, że mogą być uprawiane na każdej działce. Także w donicach na tarasie i skrzynkach balkonowych.
Poradnik ogrodnika
wokół domu

Poradnik ogrodnika: kompost, skorki w ogrodzie, sposoby na ślimaka

Podpowiadamy, jak urządzić kompostownik i pozbyć się szkodników, a także jak w łatwy sposób stworzyć malowniczy wodny zakątek.
Reklamacja towaru
prawo i pieniądze

Reklamacja towaru – nowe przepisy konsumenckie cz. 2

Gdy kupiony produkt okaże się wadliwy, w pewnych sytuacjach będzie można od razu domagać się zwrotu pieniędzy, a nie najpierw naprawy lub wymiany na nowy egzemplarz. Będzie też znacznie więcej czasu na wykrycie i żądanie usunięcia usterek w nowo wybudowanym mieszkaniu lub domu. Wszelkie wady najlepiej będzie zgłaszać w ciągu roku od nabycia rzeczy.
Podatek od najmu. Zasady ogólne
prawo i pieniądze

Podatek od najmu. Zasady ogólne

Opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych jest nie tylko proste. Bywa także korzystne. Warto więc sprawdzić, czy to metoda dla nas.
Odpisy ksiąg wieczystych
prawo i pieniądze

Odpisy ksiąg wieczystych do pobrania online

Nie trzeba już po nie chodzić do sądu ani stać w kolejce. Odpis księgi wieczystej możemy uzyskać od ręki na ekranie komputera za 20 zł. Można też łatwo i bez opłaty sprawdzić, czy działka, którą chcemy nabyć, nie jest obciążona.
Nieważne pozwolenie na budowę
prawo i pieniądze

Nieważne pozwolenie na budowę

W jakich sytuacjach może dojść do stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę? Czy można wówczas kontynuować rozpoczętą budowę albo zamieszkać w gotowym domu? Czy unieważnienie pozwolenia oznacza konieczność rozbiórki? Kto zwróci inwestorowi poniesione koszty?
nowosci-do-lazienki
dodatek do muratora

Nowości do łazienki