Okna – prawdy i mity

Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz

Na forach internetowych wiele się dyskutuje na temat okien. Można tam trafić na tak sprzeczne opinie i komentarze, że zamiast pozbyć się wątpliwości, ma się ich coraz więcej. Próbujemy oddzielić prawdy od mitów.

Bardzo często spory wynikają z braku wyważenia argumentów za i przeciw. Wiele opinii jest opartych na jakiejś obserwacji, ale jako uniwersalne prawdy nie wytrzymują konfrontacji z rzeczywistością. Zdarza się, że to, co wydawało się oczywiste 15 lat temu, dziś należałoby podać w wątpliwość, bo zmieniły się zarówno produkcja okien, jak i oczekiwania inwestorów. Czasem na pytanie „Prawda czy mit?” nie udało nam się odpowiedzieć jednoznacznie, jednak staraliśmy się przedstawić najważniejsze aspekty danego problemu.

Swoją wiedzą na temat okien dzielą się z nami: Artur Głuszcz, dyrektor do spraw produkcji w M&S Pomorskiej Fabryce Okien; Robert Klos, ekspert Zrzeszenia Montażystów Stolarki; Izabela Tryba, dyrektor handlowy w firmie OknoPlus.

Okna – prawdy i mity

Gdy okna są wystawione na silny wiatr i nieosłonięte przed zacinającym deszczem, przede wszystkim muszą mieć klasę odporności na obciążenie wiatrem przynajmniej C2 i wodoszczelność klasy 7A

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

odpowiedź na 18 nurtujących pytań, między innymi:

  • Dlaczego większe okno jest cieplejsze od małego?
  • Co sprawia, że białe plastikowe okna nie żółkną, tak ja te sprzed lat?
  • Dlaczego do domu energooszczędnego wcale nie są lepsze okna plastikowe, choć są cieplejsze od drewnianych?

Nasi eksperci nie zawsze mają podobne zdanie, w dyskusji podają kontrargumenty i przestrogi.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2014 Tekst Ewa Trusewicz
Eksperci Artur Głuszcz, dyrektor do spraw produkcji w M&S Pomorskiej Fabryce Okien; Robert Klos, ekspert Zrzeszenia Montażystów Stolarki; Izabela Tryba, dyrektor handlowy w firmie OknoPlus
warto przeczytać