W dobrym stylu

O!grodzenie

Błażej Ciarkowski
Błażej Ciarkowski

Kiedyś było traktowane jedynie użytkowo. Dlatego w roli popularnego, niedrogiego ogrodzenia występowała pleciona siatka rozpięta na stalowych słupkach. Dla współczesnych „płotów” estetyka jest równie ważna jak funkcjonalność.

Jest nie tylko fizyczną barierą chroniącą naszą prywatność i zapewniającą bezpieczeństwo, ale także obramieniem całej posesji oraz pierwszym akcent wizualnym, jaki napotykają przybywający do nas goście. Warto zatem zwrócić uwagę zarówno na funkcjonalność, jak i na to, w jaki sposób ogrodzenie współgra z architekturą kryjącego się za nim domu i jak wpisuje się w otoczenie.

Pejzaż bez siatki

W latach 80. architekt Tadeusz Przemysław Szafer mówił, że póki co „nieważne jest jak, ważne, by w ogóle budować”. Tym trafnym stwierdzeniem można podsumować także to, jak w początkach III RP prezentowały się ogrodzenia wokół domów w rodzimych miastach i wsiach – dominowały tanie siatki.

Obecnie jednym z najpopularniejszych typów ogrodzenia jest płot składający się z betonowych słupków i wysokiej podmurówki obłożonych klinkierem oraz ażurowych przęseł wykonanych z metalowych prętów. Ponieważ jest solidny i stosunkowo efektowny, zdaje się pasować niemal do każdego domu. Te niezwykle popularne ogrodzenia mogą stanowić współczesną interpretację architektury modernistycznej albo nawiązywać do historii. Pierwsze będą miały proste wypełnienia ze stalowych prętów, drugie – odlewane dekoracyjne detale wykonane z kutego żelaza o wyszukanych formach. Jeżeli wypełnienia przęseł zostaną zastąpione sztachetami lub poziomo mocowanymi szerokimi deskami, ten model ogrodzenia stanie się rozwiązaniem bliższym zabudowie wiejskiej i podmiejskiej. Zróżnicowana może być także sama oblicówka jego murowanych partii – od gładkiego tynku, przez płytki klinkierowe o różnej fakturze powierzchni, po kamienny łupek.

W artykule znajdziesz:

  • podpowiedzi, jak wybrać ogrodzenie pasujące do otoczenia
  • pomysły na ogrodzenie tworzące harmonijną całość z elewacją
  • przykłady nowoczesnych i tradycyjnych ogrodzeń
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2014 Tekst architekt Błażej Ciarkowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA