Zanim ogród dojrzeje

Rady dla niecierpliwych

Joanna Kapusta
Joanna Kapusta

Proces dojrzewania ogrodu trwa zazwyczaj około pięciu lat. Tyle potrzeba, by rośliny, zwłaszcza drzewa i krzewy, urosły i wypełniły przestrzeń. Co zrobić, żeby do tego czasu ogród nie sprawiał wrażenia pustego?

Okresu oczekiwania na dorośnięcie roślin nie da się skrócić, ale można go wykorzystać na tymczasowe rozwiązania. Między krzewami i drzewami, które tworzą szkielet ogrodu, warto posadzić gatunki szybko rosnące. Sprawią one, że ogród będzie atrakcyjny i funkcjonalny, jeszcze zanim osiągnie pełnię dojrzałości.

Bylinowe wypełnienie

Byliny, czyli wieloletnie rośliny zielne, stanowią doskonały materiał do wypełnienia przestrzeni między młodymi drzewami i krzewami. Ich różnorodność jest ogromna, więc bez trudu można wybrać gatunki odpowiednie do warunków panujących na działce. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, by charakteryzowały się one szybkim wzrostem i nie były wymagające. Godne polecenia są niskie byliny zadarniające (wysokości do 40 cm), takie jak bodziszek korzeniasty, dąbrówka rozłogowa, bergenia sercolistna, rogownica kutnerowata oraz skalnice. Sprawdzą się one w miejscach słonecznych i półcienistych. W cienistych i wilgotnych dobrze rośnie natomiast fiołek wonny, a także zimozielony barwinek pospolity, (można go sadzić nawet w głębokim cieniu). W takich warunkach dobrze czuje się też runianka japońska, która także jest zimozielona.

Jeżeli zdecydujemy się posadzić wyższe byliny wśród dorastających drzew i krzewów, to dobrym wyborem będą dzwonki karpackie i skupione, krwawniki, liliowce, płomyki (floksy), pysznogłówki i rudbekie. Warto także posadzić astry nowobelgijskie oraz rozchodniki okazałe. Ich kwiaty świetnie się nadają do jesiennych bukietów. Rośliny te są mało wymagające.

Zanim ogród dojrzeje

Ten ogród dopiero powstaje. Krzewy są jeszcze małe. Uwagę przyciągają rośliny sezonowe – pacioreczniki i aksamitki

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • sposoby zagospodarowania działki, które pozwolą zamienić ją w krótkim czasie w bujny ogród
  • przykładowe propozycje szybko rosnących gatunkach roślin
  • informacje, jak się zmieni ogród w ciągu pięciu, dziesięciu, piętnastu i trzydziestu lat i jak go trzeba będzie pielęgnować
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2015 Tekst Joanna Kapusta
warto przeczytać
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY METALOWE