Jeżeli decydujemy się na dom z piwnicą, musimy go wybudować zgodnie z obecnymi standardami. To zawsze jest kosztowne, ale czasem piwnica jest niezbędna.
Domy z piwnicą są dzisiaj budowane rzadziej, a w każdym razie rzadkością są projekty gotowe domów podpiwniczonych. Niewątpliwie prościej jest budować bez piwnicy. Jednak wielu inwestorów ma małe działki, więc piwnica często bywa potrzebna z braku miejsca na pomieszczenia gospodarcze.
Niekiedy decydują warunki terenu. Gdy działka ma znaczny spadek, budowa piwnicy może być opłacalna. Zwłaszcza kiedy różnica poziomów na długości domu przekracza 1,2 m. To zdarza się zwłaszcza w górach albo na skarpach nad rzekami. W przypadku gdy budynek jest tak posadowiony, że między poziomami pomieszczeń położonych po przeciwległych stronach jest różnica kondygnacji, może się opłacać budować piwnicę, przynajmniej pod częścią domu od strony opadającego terenu. Jeżeli niżej jest od strony drogi, w piwnicy możemy zlokalizować garaż albo warsztat. Jeśli niżej jest od ogrodu, warte rozważenia jest umieszczenie tam pomieszczeń gospodarczych, a nawet ocieplonej ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie zasad izolowania piwnicy, gdy jest ona włączona do ciepłej strefy domu i wtedy, gdy jest odizolowana termicznie
- informacje, jak podpiwniczyć nowoczesny dom
- sposoby na eliminowanie mostków cieplnych nad piwnicą.
Dowiesz się też, jak poprawnie ułożyć izolację w domu częściowo podpiwniczonym. Poznanie tych zasad przyda się zarówno tym, którzy chcą budować dom z piwnicą, jak i tym, którzy chcą podnieść standard energetyczny domu podpiwniczonego.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych