Projektanci i inwestorzy chętnie sięgają po sprawdzone dachy spadziste, bo dostrzegają ich ogromny potencjał. Coraz więcej osób zwraca się ku tradycji i chce budować „podług nieba i zwyczaju polskiego”.
O funkcjach praktycznych dachu nie trzeba nikomu przypominać, ale już estetyczne – nie mniej ważne – nie zawsze są tak oczywiste. A przecież to, jak prezentuje się dach, wpływa na wygląd nie tylko pojedynczego domu, lecz także lokalnego krajobrazu.
Część pejzażu
Nie bez powodu polscy architekci, urbaniści i konserwatorzy zabytków, którzy na początku XX w. tworzyli wytyczne dla ochrony rodzimego krajobrazu, zwracali baczną uwagę na formy dachów. Jeszcze wcześniej, bo w XVII w., Łukasz Opaliński w „Krótkiej nauce budowniczej dworów, pałaców, zamków podług nieba i zwyczaju polskiego” dawał wskazówki odnośnie do tego, jak powinny one wyglądać. Współcześnie kształt oraz kąt nachylenia połaci często są określone odpowiednimi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy dla danej posesji. Cel takich regulacji jest oczywisty – zachowanie spójnego charakteru zabudowy na danym terenie i utrzymanie ładu przestrzennego.
Dla ostatecznego efektu niezwykle ...
W artykule znajdziesz:
- podpowiedzi, co może być inspiracją przy wyborze dachu
- z jakimi formami architektonicznymi mogą współgrać dachy przywołujące tradycyjne wzorce
- jakie kryteria wziąć pod uwagę decydując się na materiał pokryciowy
- jakie detale dachowe mogą wzbogacić wygląd bryły domu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych