Jak uzyskać niskie EP
Wnioski z analizy projektów konkursowych „Dom Dostępny 2021”
Domy budowane po 1 stycznia 2021 r. będą musiały mieć nie tylko dobrze zaizolowane ściany, podłogę i dach, ale także wartość wskaźnika EP nie większą niż 70 kWh/(m2.rok). Spełnienie tych wymagań nie jest wcale proste.
Z takim wyzwaniem musieli się zmierzyć uczestnicy konkursu „Dom Dostępny 2021”. Analiza zaproponowanych rozwiązań pozwoliła na sformułowanie ciekawych wniosków.
Nie wystarczy dobra izolacja
Zaprojektowanie budynku zgodnie z wymaganiami Warunków Technicznych na rok 2021, czyli dobre zaizolowanie przegród zewnętrznych, odpowiednia powierzchnia okien oraz zaizolowanie instalacji, nie gwarantuje osiągnięcia wartości wskaźnika EP mniejszej niż dopuszczalna. Już samo zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania i wentylacji (bez uwzględnienia ciepłej wody użytkowej) w budynku ogrzewanym kotłem na gaz ziemny będzie wynosiło około 100 kWh/(m2.rok). Aby „zejść” z EP poniżej wymaganych 70 kWh/(m2.rok), konieczne będą dodatkowe przedsięwzięcia.
Wartość wskaźnika EP zależy od wielu czynników. W przypadku domów jednorodzinnych jej głównym elementem jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Nie uwzględnia się zapotrzebowania na energię do ...
W artykule znajdziesz:
- wybrane wymagania dla budynków mieszkalnych według Warunków Technicznych na 2021 r.
- wpływ ograniczania strat ciepła na wartość wskaźnika Ep
- wskazówki dotyczące zwiększenia udziału OZE w celu obniżenia wskaźnika Ep
- wnioski dotyczące projektowania budynków po 2021 r.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych