Oparcie stropu gęstożebrowego
na ścianie z betonu komórkowego
Ściany murowane z betonu komórkowego i stropy gęstożebrowe są bardzo często wybierane przez inwestorów budujących domy jednorodzinne. Jak je połączyć, by rozwiązanie było solidne i trwałe?
Beton komórkowy jest materiałem o wytrzymałości na ściskanie 1,5-5 MPa (taki zakres wytrzymałości deklarują polscy producenci). Najmniejszą wytrzymałość ma beton klasy 350 stosowany do budowy ścian jednowarstwowych, największą – beton klasy 600 i 700 powszechnie używany do wznoszenia ścian warstwowych. W porównaniu z innymi materiałami murowymi, których wytrzymałość na ściskanie sięga 15-20 MPa, to niewiele, jednak wystarczająco dużo, by budować z niego ściany konstrukcyjne. Trzeba je jednak równomiernie obciążać. Ważne więc, by obciążenia ze stropu były przekazywane z jak najmniejszym mimośrodem, a także by siła docisku była przenoszona na możliwie dużą powierzchnię. Pionowe obciążenia ze stropu są przekazywane na mur za pośrednictwem wieńca stropowego. Każda z belek stropowych musi być w nim zakotwiona tak, żeby jej głębokość oparcia na ścianie była zgodna z zalecaną przez producenta stropu (nie mniej niż 7,5 cm). Zazwyczaj jest ...
W artykule znajdziesz:
- opis trzech sposobów oparcia stropu gęstożebrowego na ścianie z betonu komórkowego, które zapobiegną ukruszeniu jej krawędzi:
– poduszka żelbetowa
– wieniec opuszczony
– zbrojenie obwodowe.
Dowiesz się także, jak zachować izolację termiczną w strefie podparcia stropu.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych