Rozdzielnica elektryczna

Janusz Strzyżewski
Janusz Strzyżewski

Rozdzielnica elektryczna to element instalacji zawierający urządzenia i podzespoły do jej ochrony, sterowania nią, wykonania pomiarów i regulacji. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o rozdzielnicy elektrycznej.

W budynkach sprzed wielu lat instalacje elektryczne składały się z niewielkiej liczby obwodów i były zabezpieczone bezpiecznikami topikowymi (korkami), umieszczonymi obok licznika, na ścianie lub w zamykanej wnęce na płycie izolacyjnej.

Współczesne instalacje są bardziej rozbudowane i wymagają także bardziej zaawansowanych aparatów chroniących przed przeciążeniem, porażeniem oraz przepięciami. Oprócz przewodów elektrycznych do oświetlenia, ADG i innych odbiorników energii elektrycznej w domach układa się też liczne przewody instalacji ochronnych oraz multimedialnych. Wszystkie obwody zwykle spotykają się w pobliżu wejścia do budynku, gdzie łączą się z sieciami zewnętrznymi, dlatego w tym miejscu muszą być zainstalowane wszelkiego typu aparaty zabezpieczające. Uporządkowanie wszystkich elementów umożliwiają rozdzielnice elektryczne, zwane też tablicami elektrycznymi.

Rozdzielnica elektryczna

fot. Wiktor Greg

W artykule znajdziesz:

  • informacje o tym, co znajdziemy w rozdzielnicy elektrycznej, do czego ona służy oraz jakie zabezpieczenia należy zastosować, aby zapewnić odpowiedni stopień ochrony
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2016 Tekst Janusz Strzyżewski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU