Dom własny naukowca był poligonem doświadczalnym, na którym ocenie praktycznej zostały poddane idee budownictwa zrównoważonego i tradycje regionu. Budynek miał być inspirujący architektonicznie, wygodny i nie za duży.
Tomasz Jeleński jest architektem urbanistą, dyrektorem Międzynarodowego Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej. Od lat działa w środowisku ekologów i naukowców, którzy propagują wiedzę o budownictwie zrównoważonym.
Kiedy pani Bożena i pan Tomasz oczekiwali przyjścia na świat drugiego syna, zdecydowali się kupić działkę i zbudować dom. To było prawie dziewięć lat temu. Przez kolejne cztery lata powstawała koncepcja. Budowa rozpoczęła się w 2011 r. i zajęła dwa sezony.
Dom miał być poligonem doświadczalnym dla wielu rozwiązań architektonicznych i budowlanych zgodnych z regułami zrównoważonego rozwoju. Jak tłumaczy pan Tomasz: – Miał powstać budynek, który bezkompromisowo łączy dość złożone funkcje, wygodę, oszczędność energii i wody oraz rozsądną cenę wynikającą z połączenia technologii łatwo dostępnych na krajowym rynku. Architektura miała być dostosowana do lokalnego krajobrazu oraz indywidualnych potrzeb pięcioosobowej rodziny.
W artykule znajdziesz:
- historię budowy domu, którego inwestorzy zdecydowali się zastosować wiele rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju
- podpowiedzi, jak wygodnie i funkcjonalnie zaaranżować wnętrza
- rzuty obu kondygnacji i zdjęcia domu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Piotr Mastalerz
Projekt architekci Ewelina Woźniak-Szpakiewicz i Marek Szpakiewicz (Up Studio), koncepcja: architekt Tomasz Jeleński