Pierwszy dom z dopłatą

Kredyt MdM po zmianach bardziej prorodzinny

Agnieszka Witulska
Agnieszka Witulska

W ramach programu Mieszkanie dla Młodych można już kupić nie tylko nowy dom jednorodzinny, ale i taki z rynku wtórnego. Ponadto wzrosły dopłaty dla rodzin wielodzietnych, zwłaszcza tych z co najmniej trójką dzieci. Na jakie dofinansowanie można liczyć? Czy łatwiej jest uzyskać i spłacić kredyt?

Obowiązująca od dwóch lat ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi doczekała się znaczącej nowelizacji. Nowe zasady dotyczą wniosków o dofinansowanie wkładu własnego do kredytu złożonych od 1 września 2015 r. Można je składać do 30 września 2018 r.

Dotychczas na kredyt z dopłatą mogły liczyć wyłącznie osoby kupujące mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym (od dewelopera lub gotowe mieszkania od spółdzielni mieszkaniowych). Obecnie kredyt można również dostać na kupno nieruchomości na rynku wtórnym oraz na mieszkanie spółdzielcze, które jest dopiero w budowie na rzecz członka spółdzielni. Nie ma też już wątpliwości, że nowe mieszkanie mogło powstać w wyniku przebudowy lub adaptacji budynku niemieszkalnego albo strychu w kamienicy.

Nie zmieniła się natomiast definicja nabywcy uprawnionego do wystąpienia o dofinansowanie kredytu hipotecznego. Jest nim małżeństwo, osoba samotnie wychowująca dziecko lub osoba niepozostająca ...

Pierwszy dom z dopłatą

rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • omówienie pięciu warunków,  które trzeba spełnić, żeby dostać kredyt MdM
  • wyjaśnienie, od czego zależy wysokość dopłaty dla konkretnego kredytobiorcy, z przykładowymi obliczeniami
  • ostrzeżenie, jakie działania mogą doprowadzić do utraty dofinansowania
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2015 Tekst Agnieszka Witulska
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR