Miejski i ekologiczny
Wyróżnienie
Ten wyróżniony projekt sprawdzi się na niewielkich wąskich działkach. Choć jest przeznaczony na tereny o intensywnej zabudowie, jest wręcz manifestacyjnie naturalny!
Jury doceniło prezentowany projekt za „wyróżniającą się estetycznie propozycję zagospodarowania małej działki miejskiej oraz podkreślenie roli planowanego i oszczędnego gospodarowania terenami pod zabudowę jednorodzinną”. Projektanci pamiętali o ekologicznym wymiarze intensywnej zabudowy. Tworzenie osiedli na niewielkich działkach pozwala chronić środowisko – pozostawić inne tereny w dziewiczej, naturalnej formie.
Projekt umożliwia wybudowanie domu wolno stojącego na działce, która ma zaledwie 384 m2 (16 x 24 m), a w wersji bliźniaczej jeszcze mniej – 312 m2 (13 x 24 m). Na tym jednak nie koniec możliwości dostosowania go do wąskiej miejskiej działki. Jeśli zrezygnujemy z miejsc parkingowych, budynek można wybudować na działce, która ma zaledwie 11 m szerokości i powierzchnię 264 m2.
Inny bardzo istotny atut tego projektu to szansa na uzyskanie dopłat do budowy. Architekci zaprojektowali dom w taki sposób, by spełniał wymagania stawiane budynkom energooszczędnym ...
W artykule znajdziesz:
- prezentację projektu przysłanego na konkurs „Muratora” Dom Dostępny 2021
- ogólne informacje o projekcie domu i parametry przegród budowlanych
- opis rozwiązań architektonicznych: kształtu bryły, elewacji, układu funkcjonalnego wnętrza
- informacje o przewidzianych w projekcie materiałach budowlanych i zastosowanych technologiach
- plany domu i rysunki techniczne pokazujące przekrój domu oraz detale połączeń
- informacje o zaplanowanych w domu instalacjach, m.in.: wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ogrzewaniu podłogowym z pompą ciepła oraz ogniw fotowoltaicznych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Projekt architekci Maciej Dobosz, Filip Rafałko, Bartosz Palus/DOBOSZ ARCHITEKCI