Zanim wykonamy podłogę, musimy wyrównać podłoże. Służy do tego podkład podłogowy. Może on mieć postać wylewki robionej na mokro lub płyt budowlanych układanych na sucho. Przedstawiamy możliwe do wyboru materiały i technologie.
Płytki ceramiczne, parkiet, deski, wykładzinę czy panele układa się na podkładzie. Możemy użyć wylewki cementowej lub anhydrytowej albo tak zwanego suchego jastrychu, czyli płyt budowlanych, na przykład gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, cementowych, OSB i MFP. Terminy „wylewka” i „jastrych” to synonimy podkładu podłogowego.
Podkłady wykonuje się na etapie stanu surowego zamkniętego. Układa się je na płycie betonowej podłogi na gruncie i stropach. Najbardziej popularne są podkłady robione na mokro, bo są tanie. Wiąże się to też z powszechną w Polsce technologią wykonywania stropów betonowych. Podkłady mokre są ciężkie, ale solidne. Wymagają długiego sezonowania. Żeby nie mieć kłopotów podczas układania posadzek, trzeba przypilnować, żeby podkłady były wypoziomowane i równo zatarte. Na niedużych budowach masę betonową lub cementową na podkład można wykonać w betoniarce. Najpopularniejsze jest robienie jej w miksokrecie. Mieszankę na podkład można też przygotować z gotowych mieszanek ...
W artykule znajdziesz:
- zalety i wady podkładów wykonywanych na mokro oraz suchego jastrychu
- wyjaśnienie, jak wygląda wykonywanie podkładu w obu tych metodach, ile to trwa i kosztuje
- informacje o tym, jaka powinna być minimalna grubość podkładu – także na ogrzewaniu podłogowym
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych