Ściany wewnętrzne na trzy sposoby
Nie tylko dzielą przestrzeń użytkową wnętrza. Część z nich przenosi obciążenia ze stropu i dachu budynku na fundamenty. Jak dobrze wymurować ściany z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej i silikatów?
Wewnętrzne ściany konstrukcyjne najlepiej wykonywać w tej samej technologii co ściany zewnętrzne. Elementy, z których się je muruje, powinny mieć identyczną wytrzymałość na ściskanie oraz jednakową wysokość. Trudno to zapewnić, łącząc bloczki bądź pustaki z różnych systemów murowych.
Wybór tego samego materiału na wszystkie ściany nie oznacza, że mury zewnętrzne i wewnętrzne mają jednakowe parametry. Jednowarstwowe ściany zewnętrzne muszą być bardzo ciepłe, dlatego buduje się je z grubych elementów (mają 40-50 cm grubości). W ścianach wewnętrznych ten parametr jest nieistotny, tu liczy się wytrzymałość mechaniczna i akustyka. Wykorzystuje się więc takie materiały jak do budowy zewnętrznych ścian warstwowych (18-25 cm), żeby niepotrzebnie nie zabierać przestrzeni użytkowej pomieszczeń. Najczęściej wybiera się pustaki o odpowiedniej strukturze materiału i układzie drążeń oraz bloczki o dużej gęstości, które mają dobrą izolacyjność akustyczną i są mocne.
Ściany działowe mogą być ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o właściwościach betonu komórkowego, ceramiki i silikatów, które w ścianach wewnętrznych są zaletą lub wadą
- wskazówki, które pozwolą poprawnie wybudować ściany konstrukcyjne z tych materiałów
- podpowiedzi, jakie techniki murowania wybrać do wznoszenia ścian działowych
- omówienie wzmocnień w ścianach wewnętrznych - wieńców i nadproży - co jest konieczne w ścianach konstrukcyjnych, a z czego można zrezygnować w działówkach
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Andrzej T. Papliński