Ciepło kontrolowane
Automatyka w instalacji grzewczej
Instalację grzewczą trzeba stale nadzorować, żeby nie doszło do jej uszkodzenia oraz aby utrzymać w pomieszczeniach wymaganą temperaturę. Te zadania powierza się działającym automatycznie urządzeniom.
W instalacjach grzewczych najważniejszym parametrem jest temperatura. Musi być dostatecznie wysoka, żeby grzejniki oddawały ciepło z mocą zapewniającą komfort w pomieszczeniach. Ale też nie może ona osiągnąć zbyt wysokiej wartości, bo woda w instalacji nie może wrzeć – doprowadziłoby to do awarii. Podstawowym zadaniem automatyki stosowanej w urządzeniach grzewczych jest zatem ograniczanie temperatury czynnika grzewczego do ustalonej wartości.
Jak to działa
W kotłach na paliwa stałe sterowanie temperaturą polega na ograniczaniu dopływu powietrza, co powoduje zmniejszenie intensywności spalania załadowanej porcji paliwa, w kotłach na paliwa płynne – na odcinaniu dopływu paliwa, a w pompach ciepła – na odłączaniu zasilania sprężarki. Ograniczanie w ten sposób temperatury wody umożliwia dostosowywanie wydajności ogrzewania do aktualnych strat i zysków ciepła w pomieszczeniach. Gdy robi się zbyt ciepło, przestawia się regulator tak, by wyłączał urządzenie grzewcze przy niższej temperaturze przepływającej przez nie wody ...
W artykule znajdziesz:
- zasady działania układów sterujących urządzeniami grzewczymi
- możliwości różnego rodzaju sterowników
- korzyści wynikające z ich stosowania
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych