W dobrym stylu

Pejzaż z szarym dachem

Błażej Ciarkowski
Błażej Ciarkowski

Neutralna barwa sprawia, że nie odcina się on od otoczenia, ale doskonale wpisuje w krajobraz. Pasuje zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury.

Jakim materiałem pokryć dach domu, by nie tylko był trwały i szczelny, lecz także dopełniał kształt budynku i estetycznie się prezentował? Tradycyjne uzupełnienie białych ścian stanowią wprawdzie popularna dachówka ceramiczna i blachodachówka o czerwonawej barwie, ale może warto się zdecydować na modny ostatnio stonowany dach w szarym kolorze?

Szarość (wraz z bielą i czernią) bywa niekiedy wykluczana z gamy kolorów i traktowana jako barwa uzupełniająca. Abstrahując od słuszności takiego stwierdzenia, jej neutralny charakter sprawia, że może ona odgrywać różne role w kompozycji bryły architektonicznej. Dla gładkich białych ścian ciemna szarość dachu stanowi kontrast. To samo pokrycie zestawione z murami oblicowanymi naturalnym łamanym kamieniem o ciepłej, piaskowej barwie staje się jego delikatnym dopełnieniem. Nie stanowi przeciwwagi dla niezwykle silnie oddziałującego materiału, a jedynie rodzaj tła, które pozwala wydobyć to, co jest najważniejsze w wyglądzie elewacji.

Jak ...

Pejzaż z szarym dachem

To właśnie szary dach z reguły przesądza o tym, że dom wtapia się w pejzaż – staje się jednym z wielu elementów budujących jego harmonię. Projekt: Konrad Chmielnicki

fot. Marcin Czechowicz

W artykule znajdziesz:

  • informacje o tradycyjnych i nowych materiałach pokryciowych
  • podpowiedzi, jakie pokrycie dachu pasuje do nowoczesnej, a jakie do architektury odwołującej się do przeszłości
  • inspiracje, w jaki sposób wykończenie dachu może wpłynąć na charakter bryły domu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2014 Tekst architekt Błażej Ciarkowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Dom niezależny od mediów
Najłatwiej jest wybudować dom na działce z wygodnym dostępem do energii elektrycznej, wody, kanalizacji i gazu. Kiedy chce się mieszkać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Impregnaty techniczne do drewna konstrukcyjnego
Wszystkie konstrukcje drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, wodą, grzybami, owadami oraz ogniem. Zobaczmy, jakie impregnaty techniczne rekomendują ich producenci.
IMPREGNACJA DREWNA