W dobrym stylu

Pejzaż z szarym dachem

Błażej Ciarkowski
Błażej Ciarkowski

Neutralna barwa sprawia, że nie odcina się on od otoczenia, ale doskonale wpisuje w krajobraz. Pasuje zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury.

Jakim materiałem pokryć dach domu, by nie tylko był trwały i szczelny, lecz także dopełniał kształt budynku i estetycznie się prezentował? Tradycyjne uzupełnienie białych ścian stanowią wprawdzie popularna dachówka ceramiczna i blachodachówka o czerwonawej barwie, ale może warto się zdecydować na modny ostatnio stonowany dach w szarym kolorze?

Szarość (wraz z bielą i czernią) bywa niekiedy wykluczana z gamy kolorów i traktowana jako barwa uzupełniająca. Abstrahując od słuszności takiego stwierdzenia, jej neutralny charakter sprawia, że może ona odgrywać różne role w kompozycji bryły architektonicznej. Dla gładkich białych ścian ciemna szarość dachu stanowi kontrast. To samo pokrycie zestawione z murami oblicowanymi naturalnym łamanym kamieniem o ciepłej, piaskowej barwie staje się jego delikatnym dopełnieniem. Nie stanowi przeciwwagi dla niezwykle silnie oddziałującego materiału, a jedynie rodzaj tła, które pozwala wydobyć to, co jest najważniejsze w wyglądzie elewacji.

Jak ...

Pejzaż z szarym dachem

To właśnie szary dach z reguły przesądza o tym, że dom wtapia się w pejzaż – staje się jednym z wielu elementów budujących jego harmonię. Projekt: Konrad Chmielnicki

fot. Marcin Czechowicz

W artykule znajdziesz:

  • informacje o tradycyjnych i nowych materiałach pokryciowych
  • podpowiedzi, jakie pokrycie dachu pasuje do nowoczesnej, a jakie do architektury odwołującej się do przeszłości
  • inspiracje, w jaki sposób wykończenie dachu może wpłynąć na charakter bryły domu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2014 Tekst architekt Błażej Ciarkowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR