Odpisy ksiąg wieczystych

Do pobrania online

Anna Migacz
Anna Migacz

Nie trzeba już po nie chodzić do sądu ani stać w kolejce. Odpis możemy uzyskać od ręki na ekranie komputera za 20 zł. Można też łatwo i bez opłaty sprawdzić, czy działka, którą chcemy nabyć, nie jest obciążona.

Proces przekształcania ksiąg wieczystych z dokumentów papierowych w pliki elektroniczne zapisane w centralnej bazie danych trwa od dziesięciu lat. Dzięki temu duża część ksiąg jest już od kilku lat dostępna do wglądu w Internecie. Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece z 24 maja 2013 r. wprowadziła od 1 lipca 2014 r. możliwość samodzielnego wydrukowania przez osobę prywatną odpisu bądź wyciągu z księgi wieczystej albo zaświadczenia o jej zamknięciu (art. 364 i 365). Co ważne, takie wydruki mają rangę dokumentów urzędowych. Rozwiązanie to ostatecznie znosi barierę dostępu do ksiąg wieczystych dla osób mieszkających poza miejscowością, w której ma siedzibę sąd wieczystoksięgowy.

Odpis księgi wieczystej jest niezbędny nie tylko podczas transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości, ale również w wielu innych dotyczących ich formalnościach, na przykład gdy staramy się o kredyt na kupno działki.

Odpisy ksiąg wieczystych

rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • dokładną instrukcję, jak uzyskać i wydrukować odpis lub wyciąg z księgi wieczystej
  • wyjaśnienie, czym różnią się odpisy zwykły i zupełny oraz wyciąg z księgi
  • wysokość opłat za poszczególne dokumenty wieczystoksięgowe w formie elektronicznej i tradycyjnej papierowej
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2014 Tekst Anna Migacz
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA