Murator pomaga

Betonowanie

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Jak układać beton na stropie?

Zanim przystąpimy do układania betonu, osoba uprawniona powinna odebrać zbrojenie, to jest sprawdzić, czy jest rozmieszczone zgodnie z projektem i zabezpieczone przed przesunięciem oraz czy deskowanie jest czyste. Aby pręty miały odpowiednią otulinę z mieszanki betonowej i się nie przesunęły, muszą być podparte wkładkami dystansowymi z wystającym drutem wiązałkowym umożliwiającym ich ustabilizowanie. Betonowanie najlepiej prowadzić bez przestojów. Jeżeli konieczne są przerwy, należy je robić w miejscach ustalonych z projektantem.

Może on wówczas zalecić odpowiednie kształtowanie powierzchni elementu. Zasadą ogólną jest to, że powierzchnia w miejscu łączenia warstw powinna być prostopadła do kierunku głównych naprężeń. Przed ułożeniem kolejnej porcji betonu trzeba usunąć z powierzchni wszystkie luźne fragmenty. Stwardniały beton oraz chudziak przed połączeniem należy go z nową warstwą zwilżyć wodą. Deskowanie i zbrojenie zrasza się, aby drewno nie odciągało wilgoci z mieszanki betonowej, a kurz nie zmniejszał przyczepności.

W artykule znajdziesz:

  • informacje, które elementy sprawdzą się przed ułożeniem betonu
  • wskazówki dotyczące procesu betonowania
  • wiedzę, jak pielęgnować beton
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2014 Tekst Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU