spis treści

Murator 10/2013

Problem ze śmieciami
rozmowy o budowaniu

Problem ze śmieciami – nowa ustawa

Od 1 lipca 2013 r. to gmina jest właścicielem odpadów komunalnych znajdujących się na jej terenie i ponosi pełną odpowiedzialność za ich prawidłowe zagospodarowanie. Sprawdziliśmy, jak zaczęła się ta wielka zmiana. Zobacz, jakie masz teraz nowe obowiązki i prawa.
Dom energooszczędny – emocje z dopłatami
rozmowy o budowaniu

Dom energooszczędny – emocje z dopłatami

Są pierwsi chętni do skorzystania z dopłat do domów energooszczędnych i pasywnych oferowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak warunki, jakie trzeba spełnić, są bardzo trudne.
Architektura na zakręcie
architektura i wnętrza

Nowoczesny dom z dużymi przeszkleniami wpisany w narożną działkę

Ten dom przeczy stereotypom – przekonuje, że ściany nie zawsze muszą się łączyć pod kątem prostym. Dzięki temu dobrze wpisuje się w kształt narożnej działki.
I szafa gra
architektura i wnętrza

Szafy i garderoby idealne. Zaplanuj pakowne miejsca do przechowywania

Planując wnętrze, nie zapomnij o miejscach do przechowywania – szafach, garderobach, schowkach. Czasami wystarczy przesunąć otwór drzwiowy lub ścianę o kilka centymetrów, by zmieścić wygodną szafę.
Energooszczędny dla pokoleń
architektura i wnętrza

Dom energooszczędny dla pokoleń. Wyróżnienie w konkursie „Energooszczędny Dom Dostępny”

Efektem poszukiwania optymalnego dla energooszczędności kształtu jest dom prosty i jednocześnie nawiązujący do tradycji.
Łazienka
dom jak nowy

Łazienka do remontu. Co i jak zmienić?

Twoja łazienka jest ciemna, wykończona materiałami, które nie przystają do współczesnych standardów, i ma wyposażenie z poprzedniej epoki? Pokazujemy, co można zrobić, by uratować ją przed katastrofą estetyczną i... budowlaną.
Dom z paneli warstwowych
budowa i remont

Dom z paneli warstwowych

Skrócenie czasu budowy to najważniejsza zaleta domów wznoszonych z użyciem paneli z płyt i pianki poliuretanowej. Do wyboru tej technologii może też skłonić wysoka izolacyjność przegród i ich wyjątkowa szczelność.
Błędy w hydroizolacji fundamentów
budowa i remont

5 błędów w hydroizolacji fundamentów. Prawidłowe wykonanie i sposób naprawy

Przecieki w izolacjach i wilgoć na ścianach to zmora właścicieli domów. Podpowiadamy, jak ich uniknąć, a w razie konieczności – jak je naprawić.
Rynny
budowa i remont

Rynny

Jakie rynny wybrać? Jaki systemy rynnowy bedzie najlepszy – PCW, stalowy, a może aluminiowy? Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne systemy rynnowe.
Płyty od podłóg po sufity
budowa i remont

Szybki kurs suchej zabudowy: 21 płyt do zabudowy wnętrz

Są płyty na podłogi, płyty na poddasza i oczywiście bogaty wybór płyt do ścian. Zapraszamy na szybki kurs suchej zabudowy.
Jak kupować impregnaty barwiące
budowa i remont

Jak kupować impregnaty barwiące

Drewno wykorzystane do wykończenia domu powinno być zabezpieczone przed korozją biologiczną. Służą do tego impregnaty zawierające substancje biobójcze. Dodatkowo mogą one dekorować drewno.
Ciepłe okna w prezencie
budowa i remont

Ciepłe okna w prezencie

Nagroda w konkursie DAKO to nie tylko okna, ale również ich fachowy ciepły montaż. Przedstawiamy go w szczegółach.
Zamykamy stan surowy
budowa i remont

Zamykamy stan surowy przed zimą

Nasz klimat nie pozwala na prowadzenie budowy przez cały rok. Co robić, jeśli nie zdążymy z wykonaniem wszystkich prac przed mrozami?
Kłopoty z sufitem
budowa i remont

Kłopoty z sufitem: pleśń, wilgoć, ciemne smugi na suficie

Często w starych domach na sufitach pod stropodachami pojawiają się równoległe, ciemne smugi – to niestety pleśń. Z artykułu dowiesz się, co jest przyczyną jej powstawania i jak sobie z nią poradzić.
Montujemy markizę na oknie dachowym
budowa i remont

Warsztaty Muratora: montaż markizy na oknie dachowym

Przez okna połaciowe wpada znacznie więcej światła i ciepła niż przez pionowe. Dlatego warto chronić poddasze przed przegrzaniem, instalując przesłony na oknach dachowych.
Można sporo oszczędzić
instalacje i wyposażenie

Wentylacja z odzyskiem ciepła. Czy to się opłaca?

Wentylacja mechaniczna ma bardzo ważną zaletę – umożliwia odzyskiwanie ciepła, które traci się wraz z wywiewanym powietrzem w domach z wentylacją grawitacyjną. Jak wygląda i jak działa taki system?
Kominek do ogrzewania
instalacje i wyposażenie

Kominek do ogrzewania. Jak wykorzystać ciepło z płomieni?

Ogrzewanie drewnem kosztuje mniej niż innymi paliwami, a ciepło z niego można wytwarzać w kominku. Co zrobić, żeby wykorzystać kominek jako skuteczne urządzenie grzewcze?
Jak kupować grzejnik dekoracyjny do łazienki
instalacje i wyposażenie

Jak kupować grzejnik dekoracyjny do łazienki

Łazienka ma być nie tylko użyteczna, ale także elegancka i efektowna. Niezbędne elementy jej wyposażenia powinny więc być tak dobrane, by stanowiły harmonijną kompozycję. W takiej sytuacji na pierwszy plan wysuwa się grzejnik.
Wielkie sprzątanie
wokół domu

Wielkie sprzątanie. Przygotowanie ogrodu przed sezonem zimowym

Jesień to czas, kiedy wokół domu należy wykonać ostatnie porządki w tym sezonie. Od czego zacząć?
Poradnik ogrodnika
wokół domu

Poradnik ogrodnika: opadające liście, taras i meble ogrodowe po sezonie, kwiaty na jesień

Przed sezonem zimowym wbrew pozorom w ogrodzie jest dużo pracy. Sprawdź, jak zadbać o drewniany taras i meble ogrodowe oraz jak poradzić sobie z opadającymi liśćmi.
Ostatnia szansa na zwrot VAT
prawo i pieniądze

Ostatnia szansa na zwrot VAT

Osoby, które rozpoczęły budowę domu, licząc na odzyskanie części wydatków dzięki zwrotowi VAT za materiały budowlane, mogą być rozczarowane. Żeby wykorzystać przysługujący limit zwrotu, muszą je kupić jeszcze przed końcem roku. Kto nie buduje, może zaplanować remont i... już kupić konieczne materiały.
Przyłącza dla wody i ścieków
prawo i pieniądze

Przyłącza dla wody i ścieków – koszty i formalności prawne

Jeżeli w pobliżu działki, na której zamierzasz budować dom, biegnie już wodociąg czy kanalizacja, musisz się do niej przyłączyć. Omawiamy, jakie koszty i formalności są związane z podłączeniem do wodociągu i kanalizacji.
Darowizny pieniężne
prawo i pieniądze

Darowizny pieniężne

Darowizny pieniężne z reguły są obarczone podatkiem, ale są równiez przypadki, kiedy przysługuje ulga. Sprawdź, kiedy darowizna jest zwolniona z podatku oraz jak załatwić wszystkie formalności.