Można sporo oszczędzić
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Wentylacja mechaniczna ma bardzo ważną zaletę – umożliwia odzyskiwanie ciepła, które traci się wraz z wywiewanym powietrzem w domach z wentylacją grawitacyjną. Jak wygląda i jak działa taki system?
W każdym domu musi być wentylacja. Dzięki niej są rozcieńczane i usuwane zanieczyszczenia powietrza – produkty oddychania, pocenia się, gotowania, mikroorganizmy, rozpuszczalniki i impregnaty wydzielające się z materiałów budowlanych i elementów wyposażenia wnętrz, para wodna obecna w powietrzu w nadmiarze po kąpieli. W miejsce usuwanego powietrza zanieczyszczonego jest dostarczane świeże, a w nim tlen potrzebny do oddychania i spalania paliw w urządzeniach grzewczych.
Efektem działania typowej wentylacji grawitacyjnej zimą jest napływanie do pomieszczeń chłodnego powietrza. Do jego ogrzania potrzeba sporo energii, a ta kosztuje, i to coraz więcej. Rozwiązanie tego problemu przez ograniczenie dopływu świeżego powietrza (zlikwidowanie szczelin i zasłonięcie otworów wentylacyjnych) jest przyczyną zawilgocenia ścian domu i problemów ze zdrowiem mieszkańców. Lepiej już się pogodzić z większymi wydatkami na ogrzewanie, niż doprowadzić do takiej sytuacji. Ale można też się zdecydować na inny system wentylacji – z ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, jak działa system wentylacji z odzyskiem ciepła
- informacje o rodzajach wymienników ciepła i ich sprawności
- wskazówki, jak dobrać centralę wentylacyjną
- podpowiedzi, jak można zminimalizować straty ciepła
- objaśnienie, jak wykonać gruntowy wymiennik ciepła (GWC)
- analizę opłacalności zastosowania rekuperatora
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych