Reporter dyżurny Muratora

Problem ze śmieciami

Andrzej T. Papliński
Andrzej T. Papliński

Od 1 lipca 2013 r. to gmina jest właścicielem odpadów komunalnych znajdujących się na jej terenie i ponosi pełną odpowiedzialność za ich prawidłowe zagospodarowanie. Sprawdziliśmy, jak zaczęła się ta wielka zmiana. Zobacz, jakie masz teraz nowe obowiązki i prawa.

Zaczął się lipiec i wiadomości telewizyjne oraz portale internetowe zasypały nas zdjęciami przepełnionych kubłów i porozrzucanych worków z odpadami. Weszła w życie ustawa śmieciowa. Firmy, które obsługiwały dany teren, a nie wygrały przetargu, zabierały swoje kontenery. Zwycięskie firmy z marszu nie potrafiły obsłużyć mieszkańców. Wiele gmin rozdawało mieszkańcom tylko worki, nie troszcząc się o pojemniki. Producenci kubłów zaczęli swoje żniwa – ceny podskoczyły ze 100 do 180-200 zł za pojemnik 120 l. A społeczeństwo trudziło się, jakie śmieci do jakiego kubła włożyć, bo zasady segregacji skomplikowano maksymalnie! Tak wyglądały te trudne początki.

Segregacja śmieci to teraz obowiązek właścicieli domów. Gminy wprowadziły różne zasady segregacji odpadów, często niezrozumiałe dla mieszkańców

fot. Mariusz Grzelak / SE

W artykule znajdziesz:

  • reportaż pokazujący, jak wyglądała rzeczywistość w różnych regionach Polski po wprowadzeniu ustawy śmieciowej
  • informacje, co ustawa zmieniła w obowiązujących przepisach dotyczących zagospodarowania odpadami
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2013 Tekst Andrzej T. Papliński
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY METALOWE