Dom energooszczędny – emocje z dopłatami

Andrzej T. Papliński
Andrzej T. Papliński

Są pierwsi chętni do skorzystania z dopłat do domów energooszczędnych i pasywnych oferowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak warunki, jakie trzeba spełnić, są bardzo trudne.

Można już otrzymać kredyt z dopłatą 30 tys. zł (standard NF40) lub 50 tys. zł (standard NF15) dla domów jednorodzinnych. Na początku sierpnia taki kredyt oferowały Bank Ochrony Środowiska oraz Bank Polskiej Spółdzielczości, a pięć kolejnych przygotowywało się do wdrożenia go do swojej oferty. Ustanowiono też 37 weryfikatorów (lista na stronie NFOŚiGW w dziale „Dopłaty do kredytów” oraz Związku Banków Polskich – www.zbp.pl), których zadaniem jest sprawdzanie projektów domów ubiegających się o dopłatę, a potem weryfikacja budynku po budowie. Zainteresowanie dopłatami jest duże. Inwestorzy, którzy zamierzają skorzystać z dotacji, byli w sierpniu tego roku na etapie weryfikacji projektu. Do złożenia w banku wniosku o kredyt potrzebne jest pozwolenie na budowę – do tego etapu pierwszym przyszłym beneficjentom jeszcze daleko. Duża grupa pytających to osoby, które już rozpoczęły budowę. Zgodnie z zapisami programu mogą się starać ...

W artykule znajdziesz:

  • komentarze ekspertów dotyczące progamu dopłat do domów energooszczędnych i pasywnych, wątpliwości wokół możliwości spełnienia wszystkich wymagań oraz opłacalności starań o dofinansowanie.

Uwaga! Artykuł powstał w okresie obowiązywania programu dopłat z NFOŚiGW do budynków wybudowanych w standardzie NF40 i NF15. Obecnie program dopłat został zawieszony.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2013 Tekst Andrzej T. Papliński
Współpraca Monika Ochnik
warto przeczytać