Kominek do ogrzewania

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Ogrzewanie drewnem kosztuje mniej niż innymi paliwami, a ciepło z niego można wytwarzać w kominku. Co zrobić, żeby wykorzystać kominek jako skuteczne urządzenie grzewcze?

Jest nie tylko elementem wystroju wnętrza i miejscem, wokół którego integruje się rodzina, ale także urządzeniem grzewczym – wydajnym i tanim w eksploatacji. Paliwa stosowane do kotłów c.o., zwłaszcza płynne – gaz i olej opałowy – są drogie, więc możliwość zaoszczędzenia na ogrzewaniu dzięki paleniu w kominku stosunkowo tanim drewnem jest nie do przecenienia. Niektórzy decydują się nawet na ogrzewanie domu przede wszystkim kominkiem i jedynie uzupełnianie ewentualnych niedostatków ciepła innymi urządzeniami. Jest to jak najbardziej możliwe, choć wymaga zastosowania szczególnych rozwiązań.

Kominek do ogrzewania

Przyjemnie jest usiąść w domu blisko ognia, gdy na zewnątrz trzaska mróz. Z drewna palącego się w kominku powstaje tyle ciepła, że można nim ogrzewać nawet spory dom

fot. BRUNNER

W artykule znajdziesz:

  • cechy, jakie powienien mieć kominek przeznaczony przede wszystkim do ogrzewania
  • zasady bezpośredniego ogrzewania ciepłem z kominka
  • sposób rozprowadzenia ogrzanego powietrza do kilku pomieszczeń w domu
  • możliwości wspólpracy kominka z wodną instalacją c.o.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2013 Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU