Murator pomaga

Rynny

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

Plastikowe czy metalowe?

Systemy orynnowania z PCW są najtańsze. Można je kupić nawet w supermarketach budowlanych. Tworzywa sztuczne są odporne na czynniki atmosferyczne. Nie trzeba ich konserwować. Nawet jeśli kurz czy ptaki je pobrudzą, deszcz łatwo je umyje. Ale pod wpływem wysokiej temperatury ulegają rozszerzeniu, a podczas mrozu się kurczą. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zwymiarowanie systemu uwzględniające rozszerzalność liniową materiału. Gdy zmontujemy na przykład zbyt mocno spasowane długie odcinki, latem mogą popękać. Elementy mocuje się ze sobą złączkami lub klei i łączy na wcisk. Prosty system jest w stanie zmontować domowy majsterkowicz. Trwałość orynnowania z PCW określa się na 50 lat.

Znacznie trwalsze i droższe są systemy z blachy metalowej. Mniej więcej 25% droższe są rynny z ocynkowanej blachy stalowej, a 75% – z aluminium i cynku-tytanu. Ale ich trwałość określa się na 100-120 lat.

W artykule znajdziesz:

  • porównanie parametrów rynien plastikowych i metalowych
  • podpowiedź, jak się dobiera wielkość rynien
  • informacje, co wchodzi w skład systemów rynnowych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2013 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU