Remont

Naprawa hydroizolacji fundamentów

Maciej Rokiel
Maciej Rokiel

Budowa niewykonanych wcześniej lub naprawa źle zrobionych izolacji to trudne i kosztowne zadanie, zwłaszcza w budynku już wykończonym i zamieszkanym. Pokazujemy, jak można uratować dom przed nawracającą wilgocią wnikającą przez ścianę fundamentową, która nie ma izolacji po wewnętrznej stronie.

Ten problem dotyczy popularnych w naszym kraju budynków niepodpiwniczonych. Z niewiadomych przyczyn na wielu budowach w ogóle nie wykonuje się izolacji ścian fundamentowych od wewnątrz. Skoro woda na skutek kapilarnego podciągania pojawia się powyżej poziomu terenu, to na pewno wniknie w ścianę fundamentową. Jeśli zbiegnie się to z kilkoma usterkami w izolacjach wyżej, dostanie się także do ścian parteru i posadzki na gruncie. Naprawa tego błędu jest bardzo kłopotliwa, bo objawy stają się widoczne, gdy budynek jest już użytkowany. Nie dość, że jest to zabieg kosztowny, to jeszcze całkowicie dezorganizujący życie mieszkańcom. W skrajnym przypadku, aby naprawa była skuteczna, konieczne może być nawet odkopanie budynku od zewnątrz.

Konsekwencja braku izolacji pionowej na wewnętrznej stronie ściany fundamentowej – wilgoć na ścianie nad podłogą parteru

rys. Agnieszka i Marek Sterniccy

W artykule znajdziesz:

  • sposób naprawy hydroizolacji ścian fundamentowych od wewnątrz – instrukcja uzupełniona rysunkami technicznymi
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2014 Tekst Maciej Rokiel, Polskie Stowarzyszenie Mykologów Budownictwa
warto przeczytać