Zachować zieleń roślin na dłużej

Jak i czym podlewać ogród

Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Magdalena Niezabitowska-Krogulec

Piękny i bujny ogród można utrzymać w dobrej kondycji tylko dzięki odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji. Spośród wielu niezbędnych prac, jakich wymaga, regularne podlewanie wydaje się najbardziej potrzebne.

Brak systematycznego nawadniania może szybko doprowadzić ogród do ruiny. Ponowne jego odbudowanie będzie nie tylko czasochłonne, lecz także kosztowne. Aby sprawnie i dokładnie podlewać wszystkie rośliny w ogrodzie, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

Podlewanie tradycyjne

Rośliny na tarasie, balkonie lub w niewielkim ogrodzie można z powodzeniem podlewać wężami ogrodowymi zaopatrzonymi w odpowiednie końcówki. Zraszacze ręczne (spryskiwacze, pistolety, lance) mają regulację, dzięki której możemy uzyskać różne strumienie wody: natryskowe, perliste, punktowe lub płaskie. Do węży można też podłączyć zraszacze stacjonarne (statyczne, wahadłowe i rotacyjne), które przestawia się w ogrodzie z miejsca na miejsce w zależności od potrzeb roślin.

Niewątpliwą uciążliwością tego sposobu podlewania są węże ogrodowe stale plączące się pod nogami. Walkę z nimi ułatwiają specjalne bębny, na które nawija się zbędne odcinki węża. Wyposażone w koła wózki z bębnami pozwalają na sprawne dotarcie do części ogrodu oddalonych od źródła wody nawet o 40 m. Do podlewania roślin blisko rosnących można użyć węża spiralnego, który sam się zwija.

Podlewanie systemowe

A może jednak warto zainwestować w podziemny system nawadniający? Pozbędziemy się wtedy z ogrodu widoku wszechobecnych węży. Odzyskamy mnóstwo wolnego czasu, który już teraz na pewno wiemy, jak spożytkować. Na dodatek przestaniemy się wiecznie martwić o to, czy na pewno wszystkie rośliny zostały dobrze podlane. Nawadnianie systemowe może zużyć do podlania ogrodu nawet o połowę mniej wody niż tradycyjne. Zwłaszcza w dużym ogrodzie.

System składa się z przewodów wodnych ułożonych pod powierzchnią, na głębokości 20-30 cm. Są to najczęściej giętkie rury z polietylenu, które łączy się z innymi elementami systemu bez klejenia, za pomocą złączek. Nowoczesne przewody wodne są elastyczne, odporne na mróz i działanie promieni UV. Nie zawierają szkodliwych metali ciężkich, a specjalna wyściółka zapobiega rozwojowi glonów wewnątrz rur. Przewody te doprowadzają wodę do różnego typu zraszaczy (stałych i wynurzalnych), linii kroplujących i mikrozraszaczy rozmieszczonych w poszczególnych częściach ogrodu.

Teren większego ogrodu trzeba umownie podzielić na mniejsze obszary, tak zwane sekcje. Każdy z nich będzie podlewany zraszaczami jednego typu, dlatego rośliny z danej sekcji muszą mieć zbliżone potrzeby i warunki siedliskowe. Osobno trawnik, żywopłot, rabaty. Jedna sekcja powinna być przeznaczona na miejsca zacienione, inna na nasłonecznione. Woda do każdej sekcji będzie doprowadzana osobnym przewodem zamkniętym zaworem. Najlepiej jest wszystkie zawory zlokalizować obok siebie, w łatwo dostępnej skrzynce umieszczonej w ziemi.

Zachować zieleń roślin na dłużej

Podlewanie roślin sprawia wiele radości. Jest znakomitym sposobem na wyciszenie zmysłów – to taka ogrodowa medytacja. Nawet jeśli mamy zainstalowane automatyczne podlewanie, warto od czasu do czasu zająć się roślinami własnoręcznie

fot. KÄRCHER

W artykule znajdziesz:

  • informacje, jakie sposoby podlewania tradycyjnego oraz systemowego mamy do wyboru
  • instrukcję, jak planować oraz montować system nawadniający
  • wyjaśnienie, jakie jest optymalne ciśnienie wody oraz wydatek wody
  • podpowiedź, jak samemu w prosty sposób zmierzyć wydatek wody
  • informacje o sterownikach do automatycznego podlewania oraz czujnikach deszczu lub wilgotności powietrza
  • ogólne zasady podlewania róznych typów roślin (trawnik, rabaty, żywopłot, warzywa, rośliny w pojemnikach)
  • wskazówki, jak zużywać mniej wody
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2014 Tekst Magdalena Niezabitowska-Krogulec
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA