Wymiana kotła
Większość domów jednorodzinnych w Polsce jest ogrzewana energią z węgla spalanego w indywidualnych paleniskach, co jest przyczyną przekraczania dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. Szansą na poprawę sytuacji jest wymiana indywidualnych kotłów węglowych na gazowe.
Zwolennicy wykorzystywania węgla podkreślają, że jest paliwem tanim. Za to jego wadą jest zanieczyszczanie powietrza produktami spalania – w Polsce jest kilka milionów takich kotłów emitujących rocznie w sumie około 100 tys. ton pyłów. Trzeba jakoś temu zaradzić, a dobrym na to sposobem jest zastąpienie dymiącego kotła innym urządzeniem, na przykład na gaz.
Dlaczego to właśnie gazem mamy zastępować węgiel w domowych kotłowniach? Bo w spalinach z kotłów gazowych nie ma niebezpiecznych dla naszego zdrowia pyłów i wielu innych niepożądanych substancji obecnych w dymie unoszącym się z kominów kotłowni węglowych.
Ogrzewanie gazem ziemnym jest znacznie tańsze niż olejem opałowym, a tym bardziej ciekłym propanem czy energią elektryczną. Stosunkowo niewysoki koszt zakupu kotła gazowego sprawia przy tym, że biorąc pod uwagę także wydatki na eksploatację w okresie kilkunastu lat, jest to rozwiązanie tańsze niż inwestycja w urządzenia wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych. Ogrzewanie domu pompą ciepła kosztuje więcej, bo jest to drogie urządzenie. Również zakup kolektorów słonecznych, gdy można podgrzewać wodę gazem ziemnym, jest nieuzasadniony względami ekonomicznymi. Inwestorowi opłaci się to jedynie wtedy, gdy otrzyma odpowiednio dużą dotację.
Korzyścią z wymiany kotła węglowego na gazowy jest niewątpliwie większa wygoda. Kotły gazowe są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają obsługi ani nadzoru. To znacząca rekompensata wyższych wydatków na zakup paliwa.
Wytwarzanie ciepła w kotle gazowym kondensacyjnym (niekondensacyjne, zużywające mniej więcej 15% więcej paliwa, powoli znikają z rynku) kosztuje obecnie 0,24 zł/kWh, a w węglowym – 0,18 zł/kWh przy sprawności 70% (w praktyce bywa ona znacznie gorsza). Czyli różnica w wydatkach na ogrzewanie węglem i gazem wynosi mniej więcej...
W artykule znajdziesz:
- wady i zalety ogrzewania gazowego
- informację, jaka jest różnica w wydatkach na ogrzewanie węglem i gazem
- odpowiedź na pytanie, czy da się do starego kotła węglowego zamontować palnik gazowy
- wyjaśnienie, jak ustalić moc nowego kotła
- porady, czy zdecydować się na kocioł jedno- czy dwufunkcyjny
- informacje, jak połączyć nowy kocioł ze starą instalacją
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych