spis treści

Murator 3/2013

Materiały i technologie
rozmowy o budowaniu

Materiały i technologie budowlane przyszłości

Z czego będziemy budować domy? Jakie materiały, technologie, kierunki będą miały największy potencjał w przyszłości? Badamy trendy i wynalazki.
Odmieniany przez światła i cienie
architektura i wnętrza

Dom zacierający granice między wnętrzem i otoczeniem

W tym domu niemal wszystkie przemierzane przez mieszkańców trakty części dziennej kończą się dużymi oknami z widokiem na ogród.
Dom z garażem
architektura i wnętrza

Dom z garażem. Plusy i minusy różnych rozwiązań

Z boku, od frontu, a może połączony z domem łącznikiem? Jaki wybrać garaż, żeby nie zdominował wejścia i dobrze komponował się z bryłą domu? Przedstawiamy plusy i minusy różnych rozwiązań.
Płyty dobre na wszystko
architektura i wnętrza

Inspiracje – 17 pomysłów na oryginalne wykorzystanie płyt g-k we wnętrzach

Potrafią być sufitem, ścianą, obudową kominka, regałem na książki... Bez wątpienia płyty gipsowo-kartonowe mają duże możliwości i z wdziękiem pozwalają, by je wykorzystać.
Najlepsze projekty
architektura i wnętrza

Najlepsze projekty w konkursie „Energooszczędny Dom Dostępny”

Z myślą o tych inwestorach, którzy chcieliby skorzystać z nowego państwowego programu dopłat do budownictwa jednorodzinnego, „Murator” zorganizował konkurs Energooszczędny Dom Dostępny. Przedstawiamy jego wyniki.
Rozbudowa
dom jak nowy

Rozbudowa domu

Stare domy mają wartość – można je unowocześnić, upiększyć, by znów były dumą właścicieli. W nowym cyklu przedstawiamy udane przebudowy i remonty, piszemy o zagadnieniach technicznych i kosztach. Tym razem tematem jest powiększenie domu. Co zyskamy na rozbudowie? Kiedy to się opłaci?
Masy uszczelniające
budowa i remont

Materiały do hydroizolacji fundamentów

Poprawny dobór materiałów do wykonania hydroizolacji budynku i prawidłowe ich wbudowanie to podstawowy warunek pozwalający na uniknięcie późniejszych problemów z wilgocią.
Potęga żelbetu
budowa i remont

Konstrukcje żelbetowe w budownictwie jednorodzinnym

Stal i beton – dwa materiały o całkowicie odmiennych właściwościach, które tworzą niezastąpiony w nowoczesnym budownictwie duet. Jest on z powodzeniem wykorzystywany przy budowie domu jednorodzinnego.
Dach na zatrzaski
budowa i remont

Panele dachowe z rąbkami stojącymi

Blacha płaska w postaci długich, wąskich paneli z pionowymi rąbkami łączonymi na zatrzask to stosunkowo nowy typ pokrycia. Układanie takich paneli jest niemal równie proste jak montaż paneli podłogowych.
Szczelny montaż okna tarasowego
budowa i remont

Szczelny montaż okna tarasowego

Duże okna są obecnie elementem każdego nowoczesnego domu. Realizowanie marzenia o szerokim otwarciu salonu na taras nie musi rodzić obaw, że będzie tędy uciekać dużo ciepła. Okna są coraz cieplejsze i szczelniejsze, ale słabym punktem wciąż pozostaje ich połączenie ze ścianą. Jak je zamontować, aby nie było strat ciepła?
Ekologiczne budowanie
budowa i remont

Ekologiczne budowanie

Unia Europejska postawiła sobie za zadanie radykalne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Ogromna jej część pochodzi z domów mieszkalnych. Kraje członkowskie UE różnie ten postulat realizują. Zobaczmy, jak z tym zadaniem radzą sobie mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Niemiec i Danii.
Grzanie z klasą
instalacje i wyposażenie

Przegląd grzejników dekoracyjnych

Zwykłe grzejniki nie są ozdobą wnętrz. Są jednak takie, których na pewno nie powinno się ukrywać.
Oczyszczaj, zamiast wywozić
instalacje i wyposażenie

Oczyszczalnia ścieków bez drenażu – montaż krok po kroku

Na terenach pozbawionych sieci kanalizacyjnej coraz więcej osób decyduje się na oczyszczanie ścieków w przydomowych oczyszczalniach. Oczywiście pod warunkiem, że mogą je sobie wybudować. A to nie zawsze jest łatwe.
Nadeszła wiosna!
wokół domu

Wiosenne porządki w ogrodzie

Razem z nią nastał okres porządków w ogrodzie. Przycinamy, grabimy, czyścimy, usuwamy. Efekty tej pracy będziemy doceniać przez cały sezon.
Woda – nasz skarb
wokół domu

Woda, nasz skarb – jak gromadzić i wykorzystywać cenną deszczówkę

Zasoby wody w Polsce należą do jednych z mniejszych w Europie. A mimo to nie mamy nawyku jej oszczędzania, marnotrawimy też to, co daje nam niebo – cenną deszczówkę. Warto to zmienić.
Badania geotechniczne działki
prawo i pieniądze

Badania geotechniczne działki. Czy zawsze są obowiązkowe?

Znajomość warunków gruntowych na etapie projektowania budynku jest bardzo przydatna. Może uchronić inwestora przed pękaniem ścian w osiadającym budynku czy zalewaniem piwnicy, gdy grunt okaże się „grząski”.
Zmiana decyzji o pozwoleniu na budowę
prawo i pieniądze

Zmiany w projekcie budowlanym po uzyskaniu pozwolenia na budowę

Może się zdarzyć, że już po uzyskaniu pozwolenia na budowę zechcemy coś zmienić w projekcie budowlanym. Nie wolno zapominać, że wszystkie zmiany muszą być zaakceptowane przez autora projektu, a niektóre dodatkowo przez urzędnika w starostwie powiatowym.