spis treści

Murator 2/2013

Blisko budujących
rozmowy o budowaniu

30 lat Muratora – wywiad z Anną Kamińską

Z Anną Kamińską, redaktor naczelną Grupy Tytułów Murator, redaktor naczelną „Muratora” w latach 2000-2010, rozmawia Andrzej T. Papliński.
W poszukiwaniu harmonii
architektura i wnętrza

Drewniane domy u podnóża Tatr. Projektowanie Sebastiana Karpiela-Bułecki

Projektuje tak, jak gra na skrzypcach – pamiętając, że harmonia jest najważniejsza. Zapewne dlatego jego domy dyskretnie wpisują się w pejzaż, stając się jego częścią...
DoMuniek pełen nut, sztalug i światła
architektura i wnętrza

Klimatyczna willa Marty i Muńka Staszczyków

Na ścianach barwne obrazy, za oknem czerwone jabłka, drwa czekające na rozpalenie w kominku. Taki jest dom rock’n’rollowca z 30-letnim stażem i jego rodziny – nie tylko interesujący architektonicznie, lecz także zadziwiająco ciepły i… romantyczny.
Skromni 30-letni
architektura i wnętrza

Domy trzydziestolatków – w jakich chcą mieszkać młodzi ludzie?

Proste, dyskretne bryły bez upiększeń, które z daleka łatwo pomylić z zabudową gospodarczą – takie domy podobają się 30-latkom i takie projektuje dla nich najmłodsze pokolenie architektów.
Barometr trendów
architektura i wnętrza

Barometr trendów. Jak będzie wyglądać architektura przyszłości?

Domy latające czy bezpieczne przystanie – jak będziemy budować i urządzać nasze domy w przyszłości? Jakie materiały sprawdzą się w czasach kryzysu, przez jakie okna będziemy oglądać świat? O prognozy poprosiliśmy osoby, które od lat obserwują, jak zmieniają się gusty.
Zabawy przestrzenią
architektura i wnętrza

Zabawy przestrzenią. Pomysły na ciekawe aranżacje wnętrz

Przestrzeń, którą mamy do wykorzystania, może kryć nieoczekiwane możliwości. Trzeba tylko znać zasady jej oswajania.
Redaktorzy rekomendują!
budowa i remont

Rozwiązania i produkty budowlane godne polecenia. Redaktorzy „Muratora” rekomendują!

Jako pracownicy „Muratora” często jesteśmy proszeni o bezstronną ocenę materiałów i rozwiązań. W miarę możliwości służymy radą i podpowiadamy. Nigdy jednak nie zdarzyło nam się opublikować tak szczerych rekomendacji. Jubileusz jest okazją, aby to nadrobić. Dzielimy się subiektywnymi opiniami i spostrzeżeniami.
Ocieplenie starego muru
budowa i remont

Ocieplenie starego muru

Jednowarstwowy mur można ocieplić warstwą izolacji o grubości nawet kilkudziesięciu centymetrów, układając ją między rusztem z dwuteowych belek z płyty i drewna.
Materiały do izolacji cieplnej
budowa i remont

Materiały do izolacji cieplnej

Dwa elementy kształtują dziś świadomość projektantów i inwestorów oraz decydują o rozwoju technik budowania – energooszczędność i ekologia. Wszystkie ogrzewane budynki wymagają stosowania izolacji cieplnej dopasowanej do ich przeznaczenia i sposobu eksploatacji.
Łatwa płyta na trudne warunki
budowa i remont

Łatwa płyta na trudne warunki: płyta fundamentowa

Chcesz szybko i bez problemów zbudować fundamenty domu? Masz działkę o trudnym podłożu, niepewnym gruncie lub nierównym ukształtowaniu terenu? Polecamy płytę fundamentową.
Zbrojenia w celach pokojowych
budowa i remont

Zbrojenia w celach pokojowych – oryginalne meble z materiałów budowlanych

Od zbrojenia zaczynamy budowę, na zbrojeniu możemy też zakończyć inwestycję. Oto, do czego przydadzą się resztki prętów, belek stropowych i betonu.
Domy z 30-letnim stażem
budowa i remont

Domy z 30-letnim stażem

Jedne z nich zestarzały się lepiej, inne gorzej, ale większość wymagała przez ten czas napraw i remontów. Sprawdziliśmy, jak się mają domy, które są rówieśnikami miesięcznika – czy dobrze służą mieszkańcom, jakie remonty były potrzebne. Zapytaliśmy o to architektów, których domy pokazaliśmy w pierwszym roczniku „Muratora”.
Przebudowa z termomodernizacją
budowa i remont

Przebudowa z termomodernizacją. Podniesienie standardu energetycznego starego domu

Marzeniem wielu osób mieszkających w starych, małych i zimnych domach jest zwiększenie ich powierzchni i jednocześnie zmniejszenie kosztów utrzymania. Udało się to w małym bliźniaku na Pomorzu.
Inwestuj w nowoczesne rozwiązania
instalacje i wyposażenie

Inwestuj w nowoczesne rozwiązania

Jak wyposażyć dom, by za kilkanaście lat dobrze nam służył? Z których spośród popularnych dziś rozwiązań w przyszłości trzeba będzie zrezygnować i co je może zastąpić?
30 lat w instalacjach
instalacje i wyposażenie

30 lat w instalacjach

Tak się złożyło, że 30 lat temu rozpocząłem budowę domu. Trwała cztery lata, bo wtedy nie było to takie łatwe zadanie jak dzisiaj. Na rynku pojawił się „Murator” i towarzyszył mi aż do wprowadzenia się do nowego domu. Jeszcze przez parę lat jego roczniki stały u mnie na półce.
Grzejniki schowane w podłodze
instalacje i wyposażenie

Grzejniki schowane w podłodze – sposób montażu i przegląd produktów

Doskonale ogrzewają wnętrze, chronią przed napływem zimnego powietrza z tarasów i balkonów, są świetnym uzupełnieniem ogrzewania podłogowego. I – co ważne – prawie ich nie widać.
Ogród na 30 lat
wokół domu

Ogród na 30 lat

Założony dziś ogród będzie się rozwijał i dojrzewał przez lata, bo posadzone rośliny żyją, rosną i ciągle się zmieniają. Dlatego tworząc go, trzeba wybiegać wyobraźnią w przyszłość. Co nas czeka za 30 lat?
Dobrze ukształtowane
wokół domu

Rośliny formowane

Od kilku lat są bardzo modne. Sadzi się je samotnie przy wejściu do domu, na tle trawnika albo na rabatach wśród innych roślin jako główny punkt kompozycji. Można je także uprawiać w donicach.
Odpowiadamy na 30 pytań
prawo i pieniądze

30 najczęstszych zagwozdek związanych z formalnościami budowlanymi. Oto rozwiązania

Czy można budować na działce rolnej? Czy na remont kuchni potrzebna jest zgoda urzędu? Czy budowa wiaty wymaga pozwolenia? Poznaj odpowiedzi na 30 najczęściej zadawanych przez inwestorów pytań.