Z czego będziemy budować domy? Jakie materiały, technologie, kierunki będą miały największy potencjał w przyszłości? Badamy trendy i wynalazki.
Wiele ważnych wynalazków już się pojawiło i teraz są standardem w budownictwie: wiązary dachowe, elementy prefabrykowane, pustaki ceramiczne, beton komórkowy, dachówka betonowa, wełna mineralna, styropian, materiały z tworzyw sztucznych czy doskonałe urządzenia niezbędne w domu. Gdybyśmy chcieli opisać dom przyszłości, okaże się, że podstawową cechą tego budynku będzie coraz lepsza izolacyjność. Wszyscy zmierzają do tego, by materiały jak najlepiej chroniły szczelny dom przed utratą ciepła. Od razu znajdziemy też słowo wytrych: nanotechnologia. Aerożele to nowy, niezwykły materiał, struktura tworzona z krzemionki, która potrafi zmniejszyć do minimum grubość izolacji robionej dziś z wełny mineralnej i styropianu. Aerożel wynaleziono na potrzeby podboju Kosmosu – miał chronić promy kosmiczne przed różnicą temperatury sięgającą 1000oC! Nie pierwsza to technologia, która przeszła do budownictwa z Kosmosu i wojska (silikon wymyślono w celu izolowania butów amerykańskich żołnierzy). Nie ma powodu ...
W artykule znajdziesz:
- rozważania, jak na budowę domów oraz rynek mataeriałów budowlanych wpływają najważniejsze współcześnie kierunki: dążenie do zmniejszenie zapotrzebowania domów na energię oraz ekologia (m.in. LCA - cykl życia materiałów)
- informacje o produktach i materiałach przyszłości: lekkich i ciepłych oknach, materiach na ściany i stropy, nowoczesnych izolacjach, ogniwach fotowoltaicznych itd.
- rozważania, czy powrót do materiałów naturalnych jest możliwy
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych