Badania geotechniczne działki
Czy zawsze są obowiązkowe?
Znajomość warunków gruntowych na etapie projektowania budynku jest bardzo przydatna. Może uchronić inwestora przed pękaniem ścian w osiadającym budynku czy zalewaniem piwnicy, gdy grunt okaże się „grząski”.
W Prawie budowlanym stwierdzono, że projekt budowlany powinien zawierać wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych w zależności od potrzeb (czyli nie są one obligatoryjnym elementem projektu, jeżeli nie ma uzasadnionej konieczności ich sporządzenia, a o wystąpieniu takiej konieczności decyduje projektant konstrukcji obiektu budowlanego). 29 kwietnia 2012 r. weszło jednak w życie rozporządzenie w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych, w którym postanowiono, że dla obiektów budowlanych wszystkich kategorii geotechnicznych opracowuje się opinię geotechniczną. A opinia ta jest właśnie jedną z form – najprostszą – ustalenia warunków posadawiania obiektu.
Przepisy rozporządzenia budzą wątpliwości: inwestorzy, projektanci i urzędnicy nie mają pewności, czy wyniki badań gruntu zawsze są koniecznym elementem projektu. Obok w ramce zamieszczamy opinię na ten temat Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
W artykule znajdziesz:
- wskazanie, do jakich kategorii geotechnicznych należą poszczególne obiekty budowlane, w tym domy jednorodzinne, i jakie z tego wynikają obowiązki dla inwestorów w zakresie dokumentacji geotechnicznej
- opis badań geotechnicznych, które warto przeprowadzić na działce przed opracowaniem projektu budowlanego
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych